Osamu_Shimomura.jpgVýbor vědce vyznamenal za objev a výzkum zelených fluorescenčních bílkovin. Ty se staly nepostradatelným nástrojem v biochemických laboratořích. Používají se pro studium určitého genového produktu, ke kterému se naváží a později se snadno lokalizují právě pomocí fluorescence. Vědci tak mohou sledovat procesy, jež byly dosud "neviditelné", jako například vývoj nervových buněk v mozku nebo šíření rakovinného bujení.

Osamu Shimomura (narozen 1928) zakončil doktorské studium organické chemie v roce 1960 na Nagojské univerzitě. Poté pokračoval v USA výzkumem na Princetonské univerzitě. V současnosti působí jako emeritní profesor v Mořské biologické laboratoři ve Woods Hole a na Bostonské lékařské univerzitě.

Jako první člověk na světě izoloval zelené fluorescenční bílkoviny a současně zjistil, jaká část je zodpovědná za jejich světélkování. Izoloval je ze světélkující medúzy Aequorea victoria, jejíž "fotočidla", když jsou vystavena modrému světlu, fluoreskují zeleně.

Martin_Chalfie.jpgMartin Chalfie (1947) vystudoval neurobiologii na Harvardově univerzitě, nyní je profesorem přírodních věd na Kolumbijské univerzitě v New Yorku. Nobelovu cenu získal za to, že přišel na možnost využití fluorescenčních bílkovin jako svítící genetické značky při studiu biologických jevů v buňkách různých živých organismů. Svůj objev zveřejnil v časopise Science v únoru 1994.

Rogera Y. Tsiena (1952) přivedlo k oboru onemocnění astmatem, kvůli kterému nemohl příliš vycházet z domu, a proto se začal věnovat chemii a chemickým pokusům. Už v 16 letech získal cenu pro mladé talenty.

Na Harvardu vystudoval v roce 1972 fyziku a chemii, doktorát z fyziologie získal v roce 1977 na univerzitě v Cambridgi, kde působil do roku 1981 jako vědecký pracovník. Poté působil až do roku 1989 na Kalifornské univerzitě v Berkeley a od té doby je profesorem farmakologie, chemie a biochemie na Kalifornské univerzitě v San Diegu a působí také na lékařském institutu Howarda Hughese.

Roger_Tsien.jpgTsien přispěl k dalšímu využití fluorescenčních bílkovin, protože rozšířil spektrum, v němž protein světélkuje, o modrou, modrozelenou a žlutou barvu.

Letos dosud udělené Nobelovy ceny

Nobelovu cenu za lékařství a fyziologii získali v pondělí virologové - Němec Harald zur Hausen a Francouzi Françoise Barréová-Sinoussiová a Luc Montagnier.

Nobelovu cenu za fyziku obdrželi v úterý Yoichiro Nambu, Makoto Kobayashi a Toshihide Maskawa za objevy v oblasti subatomární fyziky.

Nobelův výbor vyhlásí v příštích dnech ve Stockholmu také laureáty Nobelových cen za literaturu a ekonomii a v norské metropoli Oslu v pátek držitele ceny za mír.

Dále čtěte

Obřad předávání prestižních ocenění, peněžité odměny a zlaté medaile se uskuteční tradičně 10. prosince, v den smrti vynálezce dynamitu Alfreda Nobela v roce 1896.