nobel_prize_192_128.jpgHaralda zur Hausena výbor odměnil za to, že objevil lidské papiloviry, které způsobují rakovinu děložního čípku. Barréové-Sinoussiové a Montagnierovi se před čtvrt stoletím podařilo izolovat virus způsobující AIDS.

Dvaasedmdesátiletého Haralda zur Hausena výbor odměnil za to, že objevil, že rakovinu děložního čípku způsobují lidské papilomaviry. Tuto hypotézu zveřejnil v roce 1976 a začátkem 80. let se mu podařilo tyto viry izolovat z tkáně děložního čípku napadeného rakovinou. "Šel proti tehdejšímu dogmatu," ohodnotil jeho objev výbor. Rakovina děložního čípku je druhým nejčastějším typem rakoviny, kterým onemocní ženy. Proti tomuto typu rakoviny v současnosti existuje očkování.

Papilomavirů existuje zhruba na 150 typů. Někdy v životě se s nimi setkají až čtyři pětiny populace, ale jen v některých případech se rozvine infekce. Některé z nich stojí za vznikem bradavic v oblasti genitálií i jinde po těle.

Podrobnosti o nositelích Nobelovy ceny

Barréové-Sinoussiové (61) a Montagnierovi (76) se před čtvrt stoletím podařilo izolovat virus HIV způsobující AIDS. Podle výboru byl jejich čin základním předpokladem pro současné poznatky, které vědci o AIDS mají a pro antiretrovirální léčbu, která nevyhnutelně smrtelnou nemoc změnila v chronické onemocnění, s nímž se dá žít další léta. Díky tomuto objevu se také podařilo klonovat genom viru HIV-1, což podle výboru pro udělení Nobelovy ceny napomohlo k rozeznání důležitých detailů v replikačním cyklu viru a přispělo k poznání, jak virus na sebe vzájemně působí s hostitelem.

Nobelova cena za lékařství a fyziologii se uděluje od roku 1901. Její nositelé získají deset milionů švédských korun (přibližně 25,4 milionu korun). Laureáti ocenění převezmou během slavnostního obřadu 10. prosince, v den výročí smrti zakladatele ceny Alfreda Nobela.

Dále čtěte

Nobelův výbor vyhlásí v příštích dnech ve Stockholmu také laureáty Nobelových cen za chemii, fyziku, literaturu a ekonomii a v norské metropoli Oslu v pátek držitele ceny za mír.

Obřad předávání prestižních ocenění, peněžité odměny a zlaté medaile se uskuteční tradičně 10. prosince, v den smrti vynálezce dynamitu Alfreda Nobela v roce 1896.