Yoichiro_Nambu.jpgNobelovu cenu získal americký fyzik japonského původu Yoichiro Nambu (narozen 1921) z Institutu Enrica Fermiho v Chicagu za objev mechanismu spontánního narušení symetrie a japonští fyzici Makoto Kobajaši (1944) z High Energy Accelerator Research Organization (KEK) v Tsukubě a Tošihide Masukawa (1940) z Ústavu pro teoretickou fyziku v Kyotu za objev původu narušení symetrie, který předpovídá existenci nejméně tří skupin kvarků.

Yoichiro Nambu získal doktorát na Tokijské univerzitě, v roce 1950 byl jmenován profesorem fyziky na Ósacké městské univerzitě . Americkým občanem se stal v roce 1970. Nyní je emeritním profesorem na Chicagské univerzitě.

Je jedním ze zakladatelů teorie strun, podle které svět není složen z několika různých bodových elementárních částic, nýbrž z drobounkých jednorozměrných smyček a vláken — strun.

Makoto_Kobayashi.jpgMakoto Kobajaši vystudoval v roce 1972 univerzitu v Nagoji, na níž také začal svoji vědeckou kariéru. Později působil v Národní laboratoři pro fyziku vysokých energií, odkud přešel do svého současného působiště.

Kobajaši je emeritním profesorem japonské meziuniverzitní výzkumné organizace High Energy Accelerator Research Organisation (KEK) se sídlem v Cukube, která se zabývá výzkumem elementárních částic.

Tošihide Masukawa po absolvování Nagojské univerzity (1962), získal doktorát (1967) a působil jako asistent. Od roku 1970 pracoval na Kjótské univerzitě. Po šesti letech přešel do Institutu pro jaderný výzkum při Tokijské univerzitě. V Jukawově institutu pro teoretickou fyziku působil od roku 1980; v letech 1997 až 2003 jej řídil.

Zabývá se výzkumem fyziky elementárních částic.

Toshihide_Maskawa.jpgDalší letošní Nobelovy ceny

Nobelovu cenu za lékařství a fyziologii získali v pondělí virologové - Němec Harald zur Hausen a Francouzi Françoise Barréová-Sinoussiová a Luc Montagnier.

Nobelův výbor vyhlásí v příštích dnech ve Stockholmu také laureáty Nobelových cen za chemii, literaturu a ekonomii a v norské metropoli Oslu v pátek držitele ceny za mír.

Obřad předávání prestižních ocenění, peněžité odměny a zlaté medaile se uskuteční tradičně 10. prosince, v den smrti vynálezce dynamitu Alfreda Nobela v roce 1896.

Dále čtěte