Spojené státy během příštích pěti let navýší rozpočet Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) o šest miliard dolarů. Na Floridě to ve čtvrtek řekl americký prezident Barack Obama, když představoval nové úkoly této vesmírné agentury, jež nahradí zrušený projekt návratu na Měsíc.

USA tak mimo jiné začnou vyvíjet novou raketu schopnou nést těžké náklady, chystají vůbec první let člověka na asteroid či k Marsu anebo robotický průzkum sluneční soustavy. NASA také bude více spolupracovat se soukromým sektorem.

Vesmírný program je podle Obamy nedílnou součástí snažení USA. "Vesmírný program pro mne je podstatnou částí toho, co to znamená být Američanem - dosahovat nových výšin, překonávat hranice, jež se dříve zdály nedosažitelné," řekl americký prezident.

Před NASA stojí jiné, nové úkoly

Podle Obamy ale nyní před NASA stojí jiné úkoly než v minulosti, kdy Spojené státy soupeřily v dobývání vesmíru se Sovětským svazem. Měřítko úspěchů NASA se změnilo, podotkl americký prezident.

"Nechceme pokračovat po stejné cestě, chceme skočit do budoucnosti. Chceme velké průlomy, chceme pro NASA převratné úkoly," řekl Obama v projevu před zaměstnanci Kennedyho vesmírného střediska na Floridě. Podotkl například, že ještě za jeho života, někdy po roce 2030, by se američtí astronauti mohli podívat na oběžnou dráhu Marsu.

Šéf Bílého domu tak odpověděl na kritiku, že jeho nová vize znamená útlum letů do vesmíru s lidskou posádkou. Například první a poslední muž na Měsíci, tedy Neil Armstrong a Eugene Cernan, tento týden napsali Obamovi dopis, v němž se obávají pádu Spojených států do průměru. "Amerika si musí vybrat, jestli chce mít ve vesmíru vedoucí postavení. Pokud ano, měli bychom sestavit takový program, díky kterému budeme mít naději tento cíl splnit," uvedli.

Je třeba prozkoumat i další části vesmíru

Podle Obamy se vesmírná agentura musí zaměřit na nové úkoly, protože na Měsíci už Spojené státy byly a je třeba prozkoumat i jiné části vesmíru. Dodal, že kromě vývoje nové rakety či průzkumu Marsu se nyní NASA zaměří i na přípravu nástupce Hubbleova teleskopu, prodloužení životnosti mezinárodní vesmírné stanice (ISS) či vývoj nové pokročilé kosmické lodi, která by je byla schopná dopravit do hlubšího vesmíru. Pro tu je ale třeba vyvinout nové pohonné systémy, uvedl Obama.

Na vývoj nové nákladní rakety podle něj připadnou tři miliardy dolarů. Přípravné práce by měly být hotové nejpozději v roce 2015, pak by se raketa měla začít vyrábět. Kromě vesmíru by se NASA měla zaměřit i na výzkum Země, například jejího klimatu, podotkl americký prezident. Lety k ISS by také podle představ Obamovy administrativy měly zajišťovat soukromé společnosti, kterým vláda přispěje na vývoj nových raket.

Podívejte se na vystoupení Baracka Obamy před pracovníky NASA

Obama v návrhu rozpočtu na letošní rok zrušil projekt návratu na Měsíc nazvaný Constellation, s nímž přišel jeho předchůdce George Bush a do něhož USA investovaly již kolem pěti miliard dolarů. Jeho čtvrteční vystoupení v Kennedyho vesmírném středisku na Floridě mělo uklidnit místní zaměstnance i zákonodárce a zdůraznit, že země nadále hodlá pokračovat v průzkumu vesmíru, a místní pracovní místa tak nejsou ohrožena.


Souběžně s Obamovým přehodnocením strategie NASA totiž pomalu končí lety raketoplánů do vesmíru. O práci by kvůli tomu na Floridě mohly přijít tisíce lidí. Šéf Bílého domu proto také uvedl, že vláda pro oblast bezprostředně vyčlení 40 milionů dolarů na ekonomický růst.