Komise by tak poprvé rozhodovala podle nových pravidel, která platí teprve od července 2008. V jejich rámci se předpokládá, že pokud se firmy k účasti na kartelu přiznají, vyměřená pokuta jim bude snížena o deset procent.

"Rozhodnutí k pokutám se očekává ve středu," podotkl jeden z agenturních zdrojů. Druhý zdroj řekl, že celková výše pokuty může dosáhnout až 300 milionů eur (asi 7,6 miliardy Kč). Pokud by se nerozhodovalo podle nových pravidel, byla by pokuta zřejmě vyšší.

Pokutě se podle zdrojů zřejmě nevyhne ani americká společnost Micron Technology a japonské podniky Elpida Memory, NEC Electronics, Mitsubishi Electric, Hitachi a Toshiba. Desátou pokutovanou společností by měla být tchajwanská Nanya Technology. Samsung Electronics je největším výrobcem paměťových čipů na světě. Hynix je druhý největší.

Evropská komise plní úlohu antimonopolního úřadu Evropské unie. Unie má zato, že nová metoda stanovování pokut bude efektivnější a mohla by mít i větší výchovný efekt. Měla by i celý proces urychlit. EK má už teď možnost firmám za porušení antimonopolních zákonů vyměřit pokutu, která může činit až deset procent z globálního obratu firmy za jeden rok.

Infineon už loni v prosinci uvedl, že s ním komise zahájila řízení kvůli podezření z porušení antimonopolních zákonů na evropském trhu čipů DRAM. Ty se používají v osobních počítačích, tiskárnách, mobilních telefonech či herních konzolách.

Výrobci čipů nemají problém s antimonopolními zákony poprvé. V roce 2007 regulační orgány v Jižním Koreji upustily od vyšetřování údajné cenové manipulace, jíž se měly dopustit firmy Samsung Electronics, Micron, Hynix a Infineon.