ptaci_chripka_192x128.jpgAmerická společnost Vical oznámila, že její DNA vakcína proti ptačí chřipce dokáže bezpečně povzbudit imunitní systém do takové míry, že by mohla chránit proti ptačí chřipce.

Odborníci společnosti se sídlem v San Diegu v prohlášení uvedli, že u 67 procent ze stovky dobrovolníků, kteří dostali vyšší dávku vakcíny, zareagoval imunitní systém tak, že mohl chránit člověka proti infekci obsahující virus ptačí chřipky H5N1.

"Předběžné výsledky první fáze klinických zkoušek poprvé ukázaly, že DNA vakcína proti viru H5N1 je dobře tolerována a může podnítit výraznou tvorbu protilátek," řekl Robert Belshe z univerzity v Saint Louis, který monitoruje bezpečnost vakcíny. Aplikace dvou injekcí nevyvolala žádné vážné negativní reakce.

"Úspěšné vyvinutí bezpečné a účinné DNA vakcíny pomůže zvládnout potenciální ohrožení zdraví lidí při pandemii chřipky," dodal.

Virus neustále mutuje

Společnost tvrdí, že vakcínu vycházející z DNA bude možné vyrobit během šesti až osmi týdnů, zatímco výroba konvenční vakcíny proti chřipce trvá čtyři až šest měsíců. K výrobě DNA vakcíny používá firma části viru ptačí chřipky vypěstovaného v ptačích vejcích.

Čtěte více o H5N1

Virus H5N1 se vyskytuje u ptáků v Asii, části Evropy, Afriky a Blízkého východu. Jen zřídka se jím infikují lidé. Podle údajů Světové zdravotnické organizace zemřelo ve světě od roku 2003 na ptačí chřipku 239 lidí z 385, které se jí nakazili.

Přenos mezi lidmi je zatím vzácný. Odborníci se ale obávají, že virus, který neustále mutuje, by se mohl změnit ve formu, která se bude snadno přenášet mezi lidmi a mohla by vyvolat ve světě pandemii.

Na vývoji vakcíny proti viru H5N1 pracuje nejméně 16 společností. Nikdo neví, zda bude účinná proti jakémukoli kmeni, který by mohl nakonec vyvolat pandemii.