Fenomén českého internetu poskytovaného lidem obcemi zadarmo nebo aspoň levně se nemusí vyplatit. Může se stát, že obce budou muset vracet Evropské unii dotace, jež na stavbu sítí čerpaly .

Bruselská pravidla pro rozšiřování přístupu na internet mezi obyvatele unie totiž mluví jasně. Nové sítě se mají budovat tam, kde žádné jiné nejsou. Jinak dotace mohou jít jen na služby, jež pomohou internet rozšířit mezi víc domácností.

Česká města a obce si to ale vysvětlily po svém a spojily obě věci dohromady.

"Na problém čerpání už upozorňovalo naše ministerstvo a mezi doporučenými projekty jsme preferovali právě ty, zaměřené na služby," připomíná exministryně informatiky Dana Bérová. Proti budování sítí z veřejných peněz a z dotací unie se bouří hlavně telekomunikační společnosti, které nabídkám internetu zadarmo nebo za výrazně nižší poplatek nemohou konkurovat. Samy musí na rozdíl od obcí do svých cen zahrnout i investice do budování sítí.

I díky evropským penězům jsou Češi přeborníky v budování místních, hlavně bezdrátových sítí, zvaných Wi-Fi. Jejich pomocí se připojuje do světa internetu třetina Čechů. Celkem už přispěly evropské fondy Česku na budování Wi-Fi sítí částkou 700 milionů korun. Nejvíce sítí budují obce na Vysočině, z větších měst například v Sokolově nebo Valašském Meziříčí.

"Budovali jsme městskou síť, protože tu nebyla dostatečná nabídka internetu," vysvětluje starosta Sokolova Karel Jakobec. Město pořídilo za zhruba patnáct milionů místní síť pro přístup na internet, za který lidé platí. "Nebojíme se, že by nás za to popotahovali. Říkali nám, že problém by byl, kdybychom nabízeli připojení zadarmo. Nám teď lidé vyčítají, že máme internet drahý," říká Jakobec.

Evropská komise ovšem i placenou službu na síti, vybudované s dotacemi, považuje za veřejnou podporu. Česká Asociace provozovatelů telekomunikačních sítí si na podobné využití veřejných peněz stěžovala a komise komerční využití takové síti nedovolila.

Podobný názor má i český antimonopolní úřad, který se zabýval budování městské sítě v Praze. "Tam, kde je tržní prostředí funkční, je nelogické fungující infrastrukturu dublovat prostřednictvím aktivit, kterým nemohou soukromé subjekty konkurovat a které je mohou ohrozit," vysvětluje místopředseda úřadu Kamil Rudolecký. Praha proto zatím buduje síť, s její pomocí si budou moci lidé prohlížet obecní internetové stránky, z vlastních peněz.

Sami o sobě evropské peníze obce vracet nemusí, pokud jejich využití nezačne kontrolovat Evropská komise nebo si některý z tuzemských operátorů nepůjde do Bruselu stěžovat. "Nechceme strhnout vlnu stížností do unie. Operátoři podporují rozvoj informační společnosti v oblastech, které jsou zaostalé," říká šéf telekomunikační asociace Svatoslav Novák.

Proto asociace nyní spolupracuje s ministerstvy vnitra a místního rozvoje na nových pravidlech využití evropských dotací. Původní české regule se totiž neshodovaly s těmi evropskými.