Mladý Polák je obviněn z urážky veřejného činitele a hrozí mu až tři roky vězení za to, že si udělal srandu z polského prezidenta Lecha Kaczyńského. Třiadvacetiletý počítačový programátor zařídil, aby internetový vyhledávač při zadání slova "kutas" (polský vulgárnější výraz pro mužské přirození) na prvním místě zobrazil webové stránky polského prezidenta. Teď má na krku obvinění za urážku ústavního činitele.

"Tady nejde o žádnou svobodu slova," řekl k případu žalobce z města Cieszyn poblíž českých hranic. "Pokud někdo použije hanlivé slovo pro označení hlavy státu, pak jde o jasnou urážku, která porušuje právo," dodal.

Podobným způsobem vstoupila do historie českého Internetu i tzv. "Google bomba" využívající slovo Prasopes. Při vyhledávání tohoto slova v roce 2006 se na počátku vyhledávání objevily stránky (tehdejšího) ministra Škromacha. V roce 2004 se "Google bomba" uplatnila i pro Stanislava Grosse, prozměnu pro označení "Velký bratr". Ministerstvo vnitra bylo v Google zviditelněné pod "ministerstvo brutality". Žertům tvůrců webů se nevyhnul ani Jiří Paroubek, ten bojoval s vyhledávaným výrazem "namyšlenej buran" i pomocí Úřadu vlády, zablokování přístupů z Google i žádostmi aby Google zasáhl.

Prezident Kaczyński i jeho bratr premiér Jaroslaw jsou častým terčem žertů a karikatur v Polsku i v zahraničí. Například bulvární tisk v sousedním Německu psal o polských vládních dvojčatech jako o "polských bramborách", čili buranech, nebo dokonce jako o "jedovatých trpaslících". Kaczyńští pak svého času od německé vlády požadovali, aby jejich karikatury v německém tisku odsoudila.

Zástupci organizace pro ochranu lidských práv Amnesty International (AI) ale postup polské policie kritizují. "Pokud se prezident cítil uražen, měl se soudit jako soukromá osoba," uvedl Jacek Bialas z AI.

"Google bomba" je v současnosti hůře uskutečnitelná. Princip využíval vytvoření webových stránek, které odkazovaly na cílovou stránku s použitím zvoleného vyhledávacího výrazu (slova či kombinace). Pokud byly stránky zpracovány správně, v potřebném počtu a splňovaly některá další kritérie, došlo k zvýhodnění vyhledávaného výrazu ve prospěch určité webové adresy. Ta se potom ve výsledcích vyhledávání objevila na přednostní pozici. Aniž by měla ve skutečnosti s vyhledaným výrazem cokoliv přímo společného.