mars_phoenix__350x210_.jpgPhoenix vyryl do povrchu Marsu prohlubně, které odhalily zrnka a místy i pruhy bílého materiálu smíchaného s hrudkovitou načervenalou půdou. Tyto bílé kousky zaznamenané na fotografiích, které sonda odeslala k Zemi, na snímcích pořízených později zmizely. Vědci proto věří, že šlo o led, který po odkrytí vysublimoval, tedy přešel z pevného skupenství do plynného při vynechání kapalné fáze.

"Ty malé kousky naprosto zmizely během několika dní, což je dokonalý důkaz, že šlo o led," řekl Smith. "Existovala možnost, že by to mohla být sůl, ale sůl tohle neudělá," dodal.

Dále čtěte

Sonda Phoenix přistála v severní polární oblasti "rudé planety" 25. května a její mise má trvat nejméně tři měsíce. Právě pátrání po stopách vody, která by naznačovala možnost výskytu života, je jejím hlavním úkolem.

Kromě pořizování snímků z vyrytých vzorků provádí Phoenix experiment, při němž v miniaturní peci TEGA (Thermal and Evolved Gas Analyzer) taví vzorek odebrané marsovské půdy. Při odpařování odebrané horniny se ale zatím žádné stopy po vodě neobjevily.