vitamins_350_210.jpgVědci zkoumali výsledky 67 různých odborných studií a tvrdí, že nenašli žádný přesvědčivý důkaz o vlivu syntetických antioxidantů na snížení rizika úmrtí. Podle jedné analýzy zdravotníků z Kodaňské univerzity mohou vitaminy A a E dokonce narušovat přirozenou obranyschopnost lidského těla.

"Beta karoten, vitamin A a E zřejmě zvyšují úmrtnost," stojí ve zprávě Cochrane Collaboration. Doposud se mělo za to, že tyto vitaminy, včetně vitaminu C a selenu, dokážou zabránit poškozování lidských tkání v procesu nazývaném "oxidační stres" tím, že eliminují molekuly volných radikálů, které ho způsobují. Oxidační stres má údajně na svědomí onemocnění, jako je rakovina či srdeční vady.

Nyní vědci po důkladném výzkumu zjistili, že vitamin A u uživatelů v 16 procentech zvyšuje riziko úmrtí, beta karoten v sedmi procentech a vitamin E ve čtyřech procentech. Jedině u vitaminu C se prý neprokázal žádný škodlivý efekt.

Čtěte také

Tato tvrzení ale mají i své kritiky. "Antioxidanty nejsou žádné kouzelné střely, a nemělo by se proto očekávat, že odčiní škody způsobené nesprávným životním stylem," prohlásil doktor Patrick Holford, odborník na výživu. Když se prý užívají v kombinaci se zdravou stravou, plnou ovoce a zeleniny, a s dostatkem tělesného cvičení a lidé se vyvarují kouření, mohou antioxidanty hrát významnou roli v udržení a podpoře celkového zdraví.

Podle britského ministerstva zdravotnictví by lidé měli získávat vitaminy hlavně z jídla a vystříhat se častého užívání těchto vitaminových doplňků. "Vliv velkého množství čistých vitaminů na dlouhodobý zdravotní vývoj lidí ještě není zcela znám, a riziko při jejich používání proto nemůže být zcela vyloučeno," prohlásil mluvčí úřadu.