Intel ISEF (Intel International Science and Engineering Fair) je největším mezinárodním vědeckým veletrhem pro studenty, a stal se součástí vzdělávacích aktivit společnosti Intel, která do této oblasti investuje ročně přes dvě miliardy korun. Letos se tato soutěž koná v americkém Albuquerque.

Intel_ISEF.jpg„ISEF je považován za olympijské hry mladé vědy. Místo tištěné práce účastníci připravují prezentaci, kterou obhajují před porotci. Patnáctiminutové prezentace probíhají v angličtině. Porotci jsou skeptičtí vědci, a tak to někdy dá pořádně zabrat,“ komentuje náročnost soutěže Petr Klán z Ústavu informatiky v Praze, který je vedoucím části českého týmu.

Českou republiku zastupuje letos osm finalistů z tuzemských středních škol, kteří zvítězili ve státních soutěžích SOČ a Amavet.  „Tři nejlepší juniorští vědci obdrží od společnosti Intel stipendium v hodnotě více než milion korun. Šance českých studentů jsou velké, již v minulosti byli úspěšní,“ řekl k účasti českého týmu na veletrhu František Fait, manažer pro vzdělávání společnosti Intel.

A s čím čeští finalisté soutěží?

Automatický rybářský prut vynalezl a zkonstruoval Tomáš Nezval ze Střední průmyslové školy Prostějov. Je řízený procesorem a umožňuje lovit ryby bez přítomnosti člověka. Obrovské množství tekutiny umí ochladit dvoufázový refrigerátor vysokých teplot od Antonína Hoskovce z gymnázia v Jablonci nad Nisou. Optickou střelnici, kde se z pistole vystřeluje laserový paprsek a zásah na terči zaznamená a vyhodnotí počítač, vyvinuli Viktor Křivák a Tomáš Kaňovský ze střední průmyslové školy v Uherském Hradiště.

Nad schopností českého ekosystému poutat atmosférický uhlík se ve svém projektu zamýšlí Milan Pospíšil z gymnázia v Brně-Řečkovicích. Výukový program deskriptivní geometrie, který si dosud z internetu stáhlo pres 10 tisíc uživatelů, je dílem Martina Hlaváče a Michala Křena rovněž ze střední průmyslové školy v Uherském Hradišti. Závěrečným projektem je nová konstrukce kalorimetru, který měří tepelnou kapacitu kapalin a pevných látek. Na veletrhu se s ní snaží uspět Jiří Havran z gymnázia v Poličce.

Šéf společnosti Intel Craig Barret k průběhu vědeckého klání říká: „Finalisté soutěže představují příští generaci inovátorů. Ve společnosti Intel podporujeme matematiku a vědu déle než čtyřicet let, každý rok se proto těším, až se opět na Intel ISEF setkám s těmito úžasnými mladými vědci.“

Vědecký dorost, který se letos účastní vědeckého klání v americkém Albuquerque, představuje elitu vybranou z milionů kandidátů celého světa. Porota hodnotící projekty studentů se skládá z 1 200 vědců, inženýrů a odborníků.