Přístroj pro dálkové čtení dokladůÚřady si od toho slibují, že kontroly tak budou rychlejší a bezpečnější. Proti novým čtečkám však mají výhrady nevládní organizace, píše na svých internetových stránkách list USA Today.

Nová zařízení si však umějí poradit jen s nejnovějšími typy dokladů. Takových amerických pasů je zatím asi 600 tisíc, řidičských průkazů okolo 40 tisíc. Mají v sobě integrovaný čip, díky kterému čtečka dokáže předat údaje zaznamenané v dokladu. Pohraničníkům se tak zobrazí informace, jako je jméno dotyčného člověka, jeho datum narození, číslo průkazu, národnost a fotografie.

Dále čtěte

Nevládní organizace zabývající se ochranou osobních údajů varují, že tuto technologii mohou zneužít teroristé nebo jiní zločinci. Prostřednictvím vlastních zařízení by prý mohli z pasů a řidičských průkazů získat data na dálku. Kritici tohoto systému také varují, že lidé by se mohli dostat pod nechtěnou kontrolu.

Ale ministerstvo vnitřní bezpečnosti ujišťuje, že čipy čtečkám vyšlou jen kód dotyčného dokladu a osobní údaje jeho majitele se ukážou až na monitoru pohraničníků. Doklady se také vydávají v obalech, v nichž by je jejich držitelé měli mít, když je zrovna nepoužívají.