Vloni v létě sice tehdejší vláda schválila pro léta 2007-2010 roční rozpočet SIPVZ ve výši zhruba 1 miliardy korun, letošní nouzový návrh školského výboru parlamentu ve výši 750 milionu Kč ale neprošel a poslanci napříč politickým spektrem se bili za lokální položky.

Státní informační politika ve vzdělávání v letech 2001-2006 spotřebovala přes 7 miliard korun a přes některé excesy prošetřované NKÚ přinesla osobní počítače a připojení k Internetu i do nejmenších venkovských škol. Tyto převážně málotřídní školy nyní patří paradoxně k nejlépe vybaveným z řady sledovaných hledisek, především poměr žáků na počítač je srovnatelý často i s nejvyspělejšími zeměmi. Rychlost připojení k Internetu je sice u nejmenších škol velmi omezená a broadbandu se tyto školy dodnes nedočkaly, dostupnost spolehlivého připojení již od roku 2002 hrála určitě pozitivní roli. Financování vybavení i připojení ze strany MŠMT umožnilo vybavit i školy, jejichž zřizovatelé mají jen omezený rozpočet. Po ukončení centrálních dodávek v rámci projektu Internet do škol v loňském létě  znamenaly účelové dotace na konektivitu pro školy významnou pomoc, s tím bude nejspíše v příštím roce konec.

Odbor SIPVZ MŠMT se pokusil redukci rozpočtu SIPVZ řešit čtyřmi alternativními návrhy objemu prostředků s rozborem důsledků, školský výbor pak doporučil na svém jednání navrhovanou výši 750 milionů korun, rozpočtový výbor ale žádost neschválil a poslanci měli při plenárním projednávání rozpočtu jiné zájmy. Odbor SIPVZ zároveň vedl jednání se společností Telefonica O2, který připojuje k Internetu zhruba polovinu škol, na snížení ceny za konektivitu pro rok 2007, protože dosavadní cena, vycházející z původních smluv tzv. intranetu veřejné správy byla vysloveně přemrštěná. Zde nutno podotknout, že nebyly splněny ani sliby na rozšíření broadbandového připojení škol a platba u nejmenších venkovských škol, připojených jen 64kbps semipermanentním připojením ISDN dosahovala do nedávna téměř 30 000 Kč ročně. Celkové dotace na konektivitu přitom byly pro téměř 7000 škol ve výši zhruba 200 milionů ročně.

Jaké budou důsledky pro školy je jasné, nejvíce budou postiženy právě ty dnes nejvyspělejší malé školy, které lobby převážně z velkých základních a středních školy v letošním roce dokázala již poškodit při rozdělení dotací. Tyto školy budou muset s největší pravděpodobností vzhledem nedostatku konkurenčního či levného permanentního připojení a nedostatku financí přejít na připojení vytáčenou linkou, kde nyní Telefonica O2 nabízí připojení za paušální poplatek zhruba 500-600 Kč měsíčně, tedy prakticky za cenu nejlevnějšího ADSL. Pro čtyři roky staré značkové počítače dodané v rámci projektu Internet do škol nebude možné hradit servis a dálkovou správu. Vlastního kvalifikovaného informatika malé venkovské školy pochopitelně nemají. U velkých škol nebude situace rovněž jednoduchá.

Jedinou šancí je využití dotací z Evropského sociálního fondu (ESF), které by pro resort školství měly být v letech 2007-2013 řádově vyšší než v uplynulých letech. Odbor SIPVZ ale díky nekvalifikovanému vedení za předchozí ministryně školství Petry Buzkové tyto prostředky nikdy nevyužil a finační prostředky pro školy budou chybět již v lednu, kdežto o prvních dotacích v novém období bude možné uvažovat až v polovině školního roku. Navíc na peníze z ESF se chystají prakticky všechny přímořízené organizace resortu i vysoké školy. Je ale jasné, že reforma školství bez podpory informačních a komunikačních technologií nemá smysl.