Bezpilotní miniraketoplán X-37B se po sedmi měsících na oběžné dráze vrátil na Zemi. Stroj provozovaný americkým vojenským letectvem v sobotu přistál na základně Vandenberg v Kalifornii. Informovalo o tom vedení základny.

Miniraketoplán je v dějinách americké kosmonautiky první bezpilotní kosmickou lodí, která samostatně přistála na Zemi. Do vesmíru jej 22. dubna vynesla raketa Atlas 22.

Americké letectvo neupřesnilo, jaké úkoly ve vesmíru plnil, což vyvolalo spekulace o tom, k jakému účelu je ve skutečnosti určen. Podle armády bylo hlavním cílem letu prověřit řídící systém a tepelný štít a vyzkoušet samostatné fungování stroje na oběžné dráze.

Se čtvrtinovými rozměry ve vesmíru až 9 měsíců

Mluvčí základny Jeremy Eggers uvedl, že miniraketoplán opět odstartuje do vesmíru nejspíše na jaře příštího roku.

Plavidlo X-37B připomíná klasický raketoplán, má ale proti němu asi čtvrtinové rozměry. Je také obratnější a na oběžné dráze vydrží až devět měsíců, zatímco raketoplány zde obvykle tráví pouze dva týdny.

Kosmickou loď začal vyvíjet americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) ve spolupráci se společností Boeing. Později projekt převzalo vojenské letectvo a hlavní cíl programu začal být utajován. Experti jsou přesvědčeni, že konečným účelem používání miniraketoplánů je urychlení vývoje podpůrných bojových a zbraňových systémů.