V obřím částicovém urychlovači LHC se vědcům podařilo stanovit nový teplotní rekord. Srážkami jader atomu olova fyzikové z Evropské organizace pro jaderný výzkum (CERN) vytvořili mikroskopické "ohnivé koule" o teplotě deset miliard stupňů Celsia. To je podle agentury DPA milionkrát větší výheň, než jaká panuje uprostřed Slunce.

Šlo o "nejvyšší teploty a největší hustoty", jakých se kdy dosáhlo při experimentu", řekl v neděli spolupracovník CERN David Evans z Birminghamské univerzity v Británii.

Vědci se v urychlovači pokoušejí napodobit podmínky, za nichž v prvních mikrosekundách po Velkém třesku vznikla vesmírná prahmota.

"Tímto úspěchem jsme nadšeni!" jásal dnes Evans. "Těším se na prozkoumání malého kousku toho, z čeho sestával vesmír miliontinu sekundy po Velkém třesku," řekl vědec.

Urychlovač, jehož tubus je umístěn v podzemí na pomezí Švýcarska a Francie, byl o víkendu poprvé nastaven na experimenty s těžkými jádry atomu olova. V předchozích sedmi měsících se v něm experimentovalo s mnohem lehčími protony vodíku.

"Při těchto teplotách se taví dokonce i protony a neutrony, z nichž se skládají atomová jádra," vysvětlil dnes Evans. Vzniká tak hustá "polévka" z kvarků a gluonů, což jsou stavební kameny protonů a neutronů. Zkoumáním tohoto kvark-gluonového plazmatu, prvotní formy hmoty, se chtějí vědci dovědět více o takzvané silné síle, která drží pohromadě atomová jádra.