Dvouměsíční expedice mezinárodního týmu z loňského roku byla součástí projektu dokumentování biodiverzity v málo známém, ovšem druhově bohatém kraji v horách Nakanai a Muller. A zároveň je cílem projektu stanovit priority v ochraně přírody.

V pohoří Nakanai na ostrově Nová Británie (Birara) výzkumníci objevili 24 nových druhů žab, dva nové savce - netopýra |(na snímku) a myš, devět druhů rostlinných, téměř stovku druhů hmyzu včetně motýlic (šidélek), sarančat a mravenců. A také zhruba stovku nových pavouků.

Některé druhy sarančat, jeden druh mravence i jeden ze savců se natolik liší od jakýchkoliv známých druhů, že představují zcela samostatnou třídu.

V pohoří Muller vědci tábořili v nadmořské výšce 2875 metrů a právě tam narazili na saranče, které v případě ohrožení svoje dlouhé ostnaté nohy vytrčí nad hlavu, aby mohlo zaútočit na predátora.


Po tisíce let příkrá horská pásma a husté lesy bránily vzájemnému styku mezi skupinami domorodých obyvatel - vznikly tu tak kulturně a jazykově jedny z nejodlišnějších zemí na světě. A stejné geografické bariéry omezovaly vědecké bádání.

Drsný terén Papuy-Nové Guineje by se mohl stát nejmocnějším spojencem ochranářů. Ovšem už teď vědci varují, že některé pralesy jsou stále více ohroženy zemědělskou činností, těžbou dřeva a produkcí palmového oleje.