Pavouci druhu Caerostris darwini, v překladu Darwinův křižák, tkají takzvanou kruhovou pavučinu, která může dosáhnout velikosti i 2,8 metru čtverečních. Podle nálezu vědců zveřejněném v odborném časopise Journal of Arachnology to jsou největší známé pavučiny utkané žijícími druhy pavouků. Lapí do ní i více než 30 kusů hmyzu najednou.

"Budují sítě s prstencem zavěšené přímo nad řekou nebo vodní plochou jezera, které jako stanoviště neumí využít žádný pavouk," řekl podle BBC ředitel muzea zoologie na Portorické univerzitě v San Juanu Ingi Agnarsson, který se svými kolegy pavouka ve východním Madagaskaru objevil.

pavouk Caerostris darwiniŘíční břehy jako místo výskytu umožňují vysvětlit kromě délky i neobyčejnou pevnost vlákna, které musí nést kromě vlastní i váhu ulovené kořisti. Jak se uvádí v blogu časopisu Discover, vlákno je více než desetkrát pevnější než stejně velký kus syntetického materiálu Kevlar, který se používá pro výrobu neprůstřelných vest.

Za tvůrce největších pavučin vědci v minulosti považovali některé pavouky z rodu Nephila. Loni v Africe a na Madagaskaru objevili druh Nephila komaci, který snoval pavučiny asi metr široké. I jeho díla jsou v porovnání s nově objeveným pavoukem podle BBC trpasličí.

Většina nalezených sítí visela svisle nad řekou, některé však byly zkosené. Na mnoha byla patrná poškození a následné opravy, jiné v sobě měly díry. To podle vědců může znamenat, že pavouk nechává své dílo viset několik dní.

největší pavučina

Podle BBC většina pavouků tvořících kruhové pavučiny je buduje každý den znovu. Vědci dál zkoumají, jak pavouci vytvářejí tak velkou síť nad vodou a jak upevňují "lano" na březích.