Vyplývá to z předběžných závěrů zkušebního letu uskutečněného v pondělí, které v úterý večer zveřejnila agentura DPA. Výsledky je ale třeba brát ještě s rezervou, varují vědci.

Výzkumný letoun Falcon 20 E se dvěma piloty, jedním palubním inženýrem a třemi vědci z Německého střediska pro letectví a vesmír (DLR) odstartoval z Oberpfaffenhofenu u Mnichova a směřoval nejprve na Lipsko, pak přes Hamburk k nizozemským hranicím a přes Porýní a Stuttgart zpátky do Oberpfaffenhofenu. Během letu vědci měřili pomocí laseru hustotu částic sopečného prachu ve vzduchu a jejich velikost.

Podle jedenáctistránkové předběžné zprávy, která dnes byla zveřejněna, naměřily přístroje nad Lipskem koncentraci 60 mikrogramů vulkanického popela na kubický metr vzduchu. Celkem byly vrstvy s popílkem nahnědlé a obsahovaly i větší částice, "srovnatelné s mraky prachu ze Sahary". Vertikální i horizontální členění vrstev vzduchu obsahujících vulkanický prach podle zprávy kolísalo. Nad středním a jižním Německem byly zachyceny starší vulkanické emise.

Prokázalo se, že ani dlouhodobý průlet vrstvami vzduchu s popílkem nezpůsobil žádné škody na letadle - ani na motorech, ani na okénkách. "V těchto inspekcích budeme pokračovat. Stříbrné fólie pod křídly nevykázaly také žádné viditelné nárazy vulkanického popela," uvádí zpráva.


Odborníci DLR ale v dokumentu vyzývají k opatrnému zacházení s některými výsledky výzkumného letu. Zatím totiž neexistují srovnávací údaje, které by jednoznačně popisovaly rizika a nebezpečí letů v podobné situaci.