"Výzkum bude zasahovat do oblasti diagnostiky a technologií, které využívají metod magnetické rezonance, laserové interferometrie a spektroskopie, elektronové mikroskopie a litografie či svařování elektronovým a laserovým paprskem," uvedl ředitel laboratoří ALISI Pavel Zemánek.

Unikátní metodou brněnského ústavu je podle něj například metoda svařování "nesvařitelných" kovů s jinou teplotou tání, například hliníku a titanu nebo niklu a stříbra.

Peníze z operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace (VaVpi) jsou určeny převážně na modernizaci laboratorního a přístrojového vybavení ústavu. Za zhruba 100 milionů korun vznikne i nový pavilon, v němž bude mimo jiné osm podzemních laboratoří a dvě patra s pracovnami a výpočetní technikou.

Nové přístrojové vybavení bude stát asi 260 milionů korun. Jedním z nejdražších přístrojů, které podle Zemánka není možné jinak než koupí získat, je elektronový litograf za 60 milionů korun. Zhruba stejnou částku ústav vydá za nový systém magnetické rezonanční tomografie. "Systém umožní až stokrát zlepšit prostorové rozlišení této metody," podotkl Zemánek.


Podle pravidel pro udělování dotací musí ústav 30 procent provozu laboratoří hradit sám, tedy z peněz za spolupráci s komerční sférou. Ústav již nyní spolupracuje například s firmami zaměřenými na optiku (Meopta, FEI, Tescan), Fakultní nemocnicí u svaté Anny či Mayo Clinic v USA a hodlá s nimi spolupracovat i nadále.

Práci v laboratořích najde šest desítek odborníků, z toho třetina míst nově vznikne. Projekt bude stát 433 milionů korun, přičemž 85 procent pochází z fondů EU.