Zoologický systém dosud zná pouze pět druhů nosorožců. Nosorožce tuponosého, dvourohého, sumaterského, jávského a indického.

Zmínění odborníci považují takzvaného severního bílého nosorožce, který je dosud poddruhem nosorožce tuponosého, za samostatný druh. Výsledky studia vědců nyní vyšly v časopisu PLoS One.

"Kriticky ohrožený severní tuponosý nosorožec ze středu afrického kontinentu je oproti nosorožci tuponosému z jižní Afriky natolik odlišný, že si zaslouží být samostatným druhem," uvedl Jan Robovský z Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity.

Podle vědců se severní bílý nosorožec liší od nosorožce tuponosého například vnějším vzhledem, velikostí, tvarem zubů i genetickými rozdíly. Nový druh by podle odborníků měl nést jméno nosorožec Cottonův (Ceratotherium cottoni).

Na světě nyní žije pouhých osm jedinců severních bílých nosorožců. Pár žije v zoo v americkém San Diegu, dva žijí v dvorské zoo a čtveřici těchto savců chovatelé vloni v prosinci z dvorské zoo převezli do keňské rezervace Ol Pejeta.

Zoologové věří tomu, že v přirozeném prostředí v Africe by se hormonální hladina samic mohla vrátit na normální úroveň, a tudíž by mohly zabřeznout. V zajetí se to nedařilo.

"Podle posledních zpráv z konce března se nosorožcům v keňské rezervaci daří dobře, jsou umístěni již ve velkém výběhu," říká zoolog dvorské zoo Jiří Hrubý, který výsledky studie týmu zoologů nechtěl komentovat, protože se s nimi ještě neseznámil.