"Prvním pacientem je pětapadesátiletá žena, druhým zhruba sedmdesátiletý muž. Pro oba je to už jejich druhý kardiostimulátor. Nový typ je pro jejich poruchu výhodnější," uvedl lékař kardiologického oddělení Libor Kameník, který oba nemocné operoval.

Opakované implantace zvyšují riziko infekce do operační rány, proto u mladších lidí, kteří nemají žádnou další vážnou chorobu, je podle Kameníka výhodnější nový typ kardiostimulátoru. Podle výrobce vydrží nejméně 13 let, dosavadní přístroje se měnily v průměru za sedm let.

Výhody nového přístroje zvyšuje to, že umožňuje na dálku sledovat stav pacientova srdce. Takzvaný home monitoring doporučuje Evropská kardiologická společnost, podle ní by se měl stát součástí léčby lidí s poruchami srdečního rytmu.

Systém využívá internetu a mobilních síťových technologií. Lékaři mohou kontrolovat pacienty "na dálku", budou pod jejich trvalým dohledem. Pacienti se s novým typem kardiostimulátoru prý cítí bezpečněji a jsou klidnější, protože při problémech nezůstanou bez pomoci.

kardiostimulátor, z něhož lze údaje získat přes internet

Přenosná jednotka, podobná mobilnímu telefonu, automaticky přenáší v pravidelných intervalech informace o zdravotním stavu pacientky a o technickém stavu kardiostimulátoru. Ošetřující lékař má on-line aktuální informace o průběhu léčby a možných změnách srdečního rytmu. Přístroj sám také umí nepravidelný chod srdce srovnat.


Systém dálkového sledování mají v Praze také Nemocnice Na Homolce a Institut klinické a experimentální medicíny.