Malou orangutanku Cintu našli ekologové ztracenou v rozsáhlých palmových plantážích Bornea. Bez své matky by nepřežila; pokud by ji zde objevili vesničané, tak by ji nejspíš prodali. Nyní se Cinta pohupuje na stromě v rezervaci pro lidoopy a upřeně zírá na desítky turistů. Cinta je jednou z mnoha obětí expanze pěstování palmy olejné, která vede ke snižování počtu orangutanů.

Palmový olej je surovina důležitá pro výrobu biopaliva; nachází se prakticky v každém výrobku v obchodech, včetně chleba, rtěnek či mýdla. Největší palmové plantáže jsou na ostrově Borneo, který je rozdělen mezi Malajsii a Indonésii. Na Borneu však ještě před vznikem plantáží žili v pralese orangutani. V současné době jich je ve volné přírodě už jen 50 až 60 tisíc. Osmdesát procent z nich žije v Indonésii, další jsou v malajsijských státech Sabah a Sarawak na Borneu.

"Hlavní problém, kterému dnes při ochraně orangutanů čelíme, je nucená roztříštěnost jejich populace. V Sabahu žije asi 11 tisíc orangutanů, ale jsou rozděleni do malých skupinek. Mnoho z těchto populací se už nemůže spojit, protože části pralesa jsou oddělené plantážemi," uvedl Marc Ancrenaz z ekologické organizace Hutan.

Letecký průzkum provedený Hutanem ve východním Sabahu odkryl asi tisícovku "hnízd" orangutanů na vrcholcích stromů ve stovce malých ostrůvků pralesního porostu, které jsou kompletně obkroužené palmovými plantážemi.

Nepočetné skupinky lidoopů jsou tak od sebe navzájem izolované a hrozí zde riziko křížení mezi příbuznými a také, že se ztratí ve stále rozlehlejších plantážích, stejně jako tříletá Cinta.

Pohyb na území plantáží představuje pro orangutany i další nebezpečí. Pokud je majitelé přistihnou, že berou jejich plody, tak je mohou zabít. Malé orangutany zase vesničané prodávají jako domácí mazlíčky.

"Buď se orangutani vydávají mezi palmy a začínají konzumovat jejich plody, nebo se stahují do stále menších a menších oblastí mizejícího pralesa," konstatoval Eric Meijaard z indonéské ekologické společnosti. "Docela často se také stává, že pěstitelé požadují, aby byli tito orangutani prostě vystříleni, aby se zbavili problémů."


Pěstitelské organizace nesouhlasí s kritikou svého palmového oleje. Vidí za tím snahy konkurence, která si přeje získat místo na trhu pro jiné výrobky z rozvinutých zemí. Yusof Basiron z Malajsijského úřadu pro palmový olej (MPOC) prohlásil, že i kdyby svět přestal používat palmový olej, protože ho nahradí olejem z řepky a sojových bobů, tak bude biodiverzita trpět i nadále, protože bude potřeba získat prostor i pro tyto nové rostliny."Můžeme připustit část viny za úbytek orangutanů, ale ne všechnu," říká Basiron.

 Laurentius Ambu, ředitel oddělení pro životní prostředí na Sabahu, vyzdvihl důležitost plánovaných pralesních koridorů: "Je nutné znovu propojit všechny stávající části pralesa koridory... a umožnit tak opětné spojení skupin orangutanů, které jsou kvůli plantážím oddělené."

MPOC přislíbila pomoc při zřizování těchto koridorů, nejedná se ovšem o písemný závazek a není ani jasné, jak bude tento ambiciózní projekt celkově financován. Mnoho ekologů tak zůstává skeptických.