Nové zařízení by pomocí kamer a citlivých senzorů umístěných u bezpečnostní kontroly mělo měřit známky nervozity v těle cestujících jako srdeční tep, frekvenci dýchání, pohyb očí, teplotu těla a další náznaky znepokojení.

V případě, že by tento systém fungoval spolehlivě, nebylo by třeba komplikovaných kontrol, které zjišťují, zda mají cestující zbraně, výbušninu či jinou nebezpečnou látku umístěnou v zavazadle nebo někde na svém těle.

Podle šéfa výzkumného projektu Roberta Burnse je možné měřením různých fyziologických známek zjistit, zda má člověk v úmyslu způsobit nějakou újmu. "Velká část našeho výzkumu se zaměřila na spojitost fyzických reakcí s duševním stavem zkoumaných lidí. My se snažíme změřit tyto signály, které tělo přirozeně vysílá," uvedl Burns.

Nová technologie podle něj dokáže zachytit i nejmenší změny chování, které většinou uniknou lidskému oku. Zaměstnancům letištní kontroly by tak pomohla lépe se rozhodnout, koho z cestujících důkladněji prověřit, zda představuje bezpečnostní hrozbu.

Kritici však namítají, že k realizaci má tento projekt ještě hodně daleko. Někteří odpůrci také upozorňují, že by mohl představovat narušení soukromí kontrolovaných.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist