Nejnovější analýzy publikované ve dvou prestižních vědeckých časopisech Circulation a Journal of the American College of Cardiology předčily očekávání expertů nejen celkovým snížením případů, ale i rychlostí pozitivního vývoje.

Jeden z vědeckých týmů dospěl k závěru, že situace se v některých severoamerických státech zlepšila až o 26 procent za rok.

Vedoucí druhého týmu James Lightwood z Kalifornské univerzity uvedl, že v evropských a severoamerických zemích, které zavedly protikuřácký zákon, se zjistilo snížení počtu případů infarktu až o 17 procent po prvním roce a po třech letech dokonce až o 36 procent.

"Tyto výsledky dokazují, že i v krátkodobém horizontu může zákaz kouření zabránit velkému počtu případů srdečních onemocnění. Je také zřejmé, že pasivní kouření je významným původcem vzniku infarktu a že úplný zákaz kouření na veřejných místech může účinně chránit veřejnost," konstatoval podle BBC Lightwood.

"Pokud jste kuřák, tak nejúčinnější věc, jak se vyvarujete infarktu, je přestat kouřit. Přispějete tím navíc ke zdraví vaší rodiny a přátel," dodala Ellen Masonová z British Heart Foundation.

V mnoha zemích po celém světě existují pro kuřáky různá omezení. Například na celém území Velké Británie platí zákaz kouření na téměř všech veřejných místech, při nerespektování hrozí pokuta 50 liber (asi 1390 korun). V osmi německých státech je od roku 2008 zakázáno kouření v restauracích a hospodách a v Itálii v souladu se zákonem nesmí hosté barů a restaurací kouřit od ledna 2005 pod pokutou 275 eur (asi 6916 korun).
 
Pasivní kouření podle expertů významně zvyšuje rizika infarktu, například přispívá k vyšší srážlivosti krve a snižuje hladinu prospěšného cholesterolu v krvi.

Kouření podle zdravotních statistik každoročně připraví o život šest milionů lidí na celém světě.