Totální zatmění ale budou moci sledovat i obyvatelé a návštěvníci východní Asie, jižního Japonska a ostrovů ve středním Pacifiku. Právě tudy letos vede takzvaný pás totality, kde lze tento unikátní astronomický jev pozorovat. V Evropě bude k vidění až za 17 let.

Úplně zatmění začne v Indii ve 02:51 SELČ. Pokračovat bude přes Nepál, Bangladéš, Bhútán, Barmu a Čínu. Pak opustí pevninu a přes japonské souostroví Rjúkjú bude pokračovat až do centrálního Pacifiku, kde skončí v 06:19 SELČ.

K zatmění dochází v době, kdy se Země, Měsíc v novu a Slunce dostanou do jedné přímky. Jelikož Měsíc je čtyřistakrát menší než Slunce, ale také čtyřistakrát blíž Zemi, zabírají tato tělesa při pohledu z naší planety stejnou plochu. Pokud se navíc odlišně nakloněné dráhy Země a jejího přirozeného satelitu protnou ve správnou chvíli, Měsíc Slunce zakryje a na Zemi dopadne měsíční stín.

Moment, kdy se na planetě za dne úplně setmí, však netrvá dlouho, maximálně 7,5 minuty. Pás totality má navíc šířku nejvýše 270 kilometrů. Mimo něj je možné sledovat částečné zatmění, které bude ve středu k vidění prakticky v celé střední a východní Asii a v Tichomoří.

Astronomové označují středeční zatmění vzhledem k jeho délce za výjimečné. Jako každý rok se za ním vypraví tisíce nadšenců, mezi nimiž by neměli chybět ani Češi a Slováci. Nejvíce zájemců se očekává ve východní Číně poblíž Šanghaje, kde by se Slunce mělo schovat na necelých šest minut.

Další srovnatelné úplné zatmění nastane podle České astronomické společnosti (ČAS) až v srpnu 2027 v Egyptě, kde potrvá šest minut a 23 sekund. Bude to druhé nejdelší totální zastínění Slunce v tomto století.

Úplné zatmění v ČR bude možné sledovat podle ČAS až v roce 2135. Na severní Moravě bude dlouhé kolem tří minut.