Veteráni amerického kosmického programu Apollo považují za hlavní výzvu letů do vesmíru cestu na Mars, ne návrat na Měsíc, který plánuje americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA).

Uvedli to na pondělní tiskové konferenci ke 40. výročí prvního přistání člověka na Měsíci, kterou NASA přenášel na svém webu.

"Pravidlo zní: na Mars, ne zpátky na Měsíc," prohlásil devětasedmdesátiletý Edwin "Buzz" Aldrin, který 20. července 1969 jako druhý člověk po Neilu Armstrongovi vkročil na povrch zemského satelitu.

"Na Měsíci není žádný život!" nesouhlasí se záměrem NASA do konce příštího desetiletí vyslat znovu člověka na povrch věčného souputníka Země a postavit tam stálou základnu.

Také podle ostatních účastníků tiskové konference by měl být hlavním cílem kosmických letů Mars s jeho možnými zdroji vody a potenciálním výskytem života.

 

ON-LINE ROZHOVOR: O 40. výročí přistání na Měsici s šéfem pražské hvězdárny Marcelem Grünem - ptejte se ZDE

Na otázku, zda je na "rudé planetě" život, odpověděl Aldrin rozhodně: "Pokud ho tam nenajdeme, přineseme ho tam."

Mise na Mars dá lidem křídla

"Musíme letět na Mars. Musíme objevy dál posouvat kupředu. Musíme zkoušet naše možnosti," přimlouval se za změnu strategie NASA i Thomas Stafford, který letěl s Apollem 10 a podílel se na předchozím programu Gemini. "Mise na Mars je misí, která může dát lidem znovu křídla," přidal se k němu i James Lovell, bývalý velitel letu Apolla 13, které se v roce 1970 dramaticky vracelo na Zemi.

Vesmírní veteráni kritizovali také vývoj letů člověka do kosmu za posledních 40 let a mluvili o promarněných šancích. "Mohli jsme toho dosáhnout velmi mnoho," míní Aldrin. NASA se podle něj nepodařilo lidi dlouhodobě přitáhnout k zájmu o vesmír. Podíl na tom na konci 60. let měla i tehdejší atmosféra ve společnosti - válka ve Vietnamu a protesty v USA proti ní, tvrdí populární "Buzz".

Kritiku si od bývalých astronautů vysloužil i projekt Mezinárodní vesmírné stanice (ISS), který stál 100 miliard dolarů, vesmírný výzkum ani kosmonautiku ale podle nich nepovzbudil. Mimo to by podle současných plánů měla stanice skončit svou činnost v roce 2015 a být zničena. A to jen pět let po jejím dokončení. "To je obrovská chyba," prohlásil David Scott, velitel Apolla 15, který jako sedmý člověk vstoupil na Měsíc.

Tiskové konference se ještě účastnil člen posádky Apolla 10 a 17 Eugene Cernan, který má stejně jako Lovell kořeny v bývalém Československu, Walt Cunningham z Apolla 7 a Charles Duke z Apolla 16, který se dostal na Měsíc v roce 1972.