Led pokrývající Severní ledový oceán se podle americké vesmírné agentury NASA od roku 2004 dramaticky ztenčil. Vědci dosud věděli, že led v Arktidě se zmenšuje co do rozsahu, nyní ale satelity odhalily, že ubývá i na tloušťce. Jeho množství má přitom vliv na počasí a klima celé planety. Informovala o tom agentura Reuters.

Vědci varují: Arktida může být do pěti let bez ledu - čtěte ZDE

Ropnou "bitvu o severní pól" rozhodne OSN - čtěte ZDE

Podle NASA se led od roku 2004 ztenčoval téměř o 18 centimetrů ročně. Za poslední čtyři zimy jej tak ubylo zhruba 70 centimetrů. "Dokonce i v letech, kdy celková plocha ledu v Severním ledovém oceánu zůstává stabilní anebo mírně roste, tloušťka a objem ledové pokrývky klesají, a led je tak náchylnější k průběžnému ubývání. Naše data umožní vědcům lépe pochopit, jak rychle se objem arktického ledu zmenšuje a jak brzy se dočkáme Arktidy, která bude v létě téměř bez ledu," uvedl vědec Ron Kwok z NASA.

Není led jako led 

Z výzkumu také vyplývá, že taje starý a hustší led, který je nahrazován novým a chatrnějším. Podle vědců je to důležité, protože starý led je odolnější a dokáže vydržet déle než jedno léto. V uplynulých letech tak množství ledu, které vzniklo v zimě, nedokázalo nahradit letní ztráty. Výsledkem je větší množství mořské vody v oblasti. Ta na rozdíl od ledu sluneční paprsky neodráží, ale pohlcuje, což přispívá k dalšímu oteplování oceánu a tání ledu. Mezi léty 2004 až 2008 se ledová pokrývka zmenšila o 1,54 milionu čtverečních kilometrů, což odpovídá rozloze Aljašky.

Polární led přitom hraje důležitou roli v planetárním klimatu. Rozdíl mezi studeným vzduchem na pólech a horkým vzduchem kolem poledníku totiž ovlivňuje proudění vzduchu a mořské proudy. Rozsáhlé tání ledové pokrývky by také mohlo zvýšit hladiny moří a ohrozit níže položené oblasti po celém světě.