Ruská kosmická loď Sojuz odstartovala ve středu  z kazašského kosmodromu Bajkonur. Na její palubě byli Belgičan Frank De Winne, Kanaďan Robert Thirsk a Rus Roman Romaněnko.

Sojuz se s ISS spojil ve 14:36 SELČ. Astronauti doplní současnou posádku tvořenou ruským kosmonautem Genadijem Padalkou, astronautem NASA Michaelem Barrattem a japonským astronautem Koichi Wakatou.

Šestice astronautů vytvoří dosud nejinternacionálnější posádku ISS. Budou v ní zástupci všech kosmických agentur, které se na budování orbitálního komplexu v hodnotě 100 miliard dolarů podílely.

Kanadský kosmonaut Thirsk nazývá rozšíření posádky ze tří na šest členů "milníkem". Jedním z cílů cesty je podle něj "dokázat, že stanice může podporovat šest lidí na dlouhou dobu".

Hlavním úkolem je vyzkoušet soužití množství lidí v omezeném prostoru 

Hlavním cílem současné mise je posoudit, jak dobře spolu může takové množství lidí vycházet, když žijí ve stísněném prostoru stanice. "V příštích měsících se budeme připravovat na budoucí společný průzkum vesmíru," sdělil belgický kosmonaut De Winne tiskové agentuře Associated Press.

De Winne, astronaut Evropské vesmírné agentury (ESA) stráví na palubě vesmírné stanice šest měsíců, zpočátku jako palubní inženýr. Po vystřídání posádek, ke kterému by mělo dojít v říjnu, přebere novou posádku jako velitel.

Sojuz zůstane u ISS jako záchranný modul pro případnou evakuaci posádky.

Dohoda zajistí dopravu Američanů k ISS i poté, co skončí lety raketoplánů 

Rusové se s Američany dohodli na servisu pro ISS, který budou lodi Sojuz zajišťovat po skončení letů amerických raketoplánů. 

Agentura ITAR-TASS oznámila, že ruská Federální kosmická agentura (Roskosmos) a americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) podepsaly dohodu v hodnotě 306 milionů dolarů. Podle ní Roskosmos bude zajišťovat služby spojené s vysíláním kosmonautů na oběžnou dráhu a s jejich návratem na Zemi na lodích Sojuz v období let 2012 a 2013. V tomto období k ISS odstartují čtyři lodě Sojuz.