Kauza tří mladíků, kteří za provozování serveru s nelegálními filmy a hudebními nahrávkami v budově Akademie věd dostali trestním příkazem podmíněný trest, skončí nakonec u soudu. Jeden z trojice potrestaných mladíků podal proti trestnímu příkazu odpor, řekl ČTK mluvčí obvodního soudu pro Prahu 8 Martin Slováček.

Policisté objevili servery loni v dubnu v prostorách Akademie věd. Podle staršího vyjádření Mezinárodní federace hudebního průmyslu (IFPI) se z počítačů s více než 20 disky nelegálně šířila hudba, filmy a počítačové hry a podle znaleckých odhadů údajně vznikla hudebnímu a filmovému průmyslu škoda přes 35 milionů korun.

Servery byly podle policie umístěny v prostorách Akademie věd, které využívá soukromá firma. Piráti prý využili rychlého internetového připojení v budově Ústavu termomechaniky. Soud může mladíkům za jejich čin uložit až dva roky vězení nebo peněžitý trest. Trestním příkazem rozhodl o podmíněném ročním trestu s odkladem na zkušební dobu dvou let.

Trest za portál The Pirate Bay

V polovině dubna padl ve Švédsku nepodmíněný trest pro čtyři spoluzakladatele internetového portálu The Pirate Bay (Pirátská zátoka). Od soudu odešli za porušování autorských práv s ročním vězením a mají zaplatit odškodné 30 milionů švédských korun (přes 70 milionů korun). Rozsudek není pravomocný, ale čeští odborníci na autorské právo si myslí, že může ovlivnit rozhodování českých soudů.

Portál Pirate Bay byl založen v roce 2003. Umožňuje zdarma sdílet filmy, seriály, hry, hudbu a počítačové programy, ke kterým zprostředkovává přístup.

Počítačoví piráti z Akademie věd jsou naproti tomu souzeni za provozování serveru s nelegálními filmy a hudebními nahrávkami.