Celkem 1650 vystavovatelů z 54 zemí představuje 250 tisícům návštěvníků jednu atrakci za druhou. Tak vybírejme namátkou.

I když venku řádí hospodářská krize, na výstavišti je největší zájem o nejluxusnější a tedy nejdražší exponáty. Zda si je lidé ale skutečně koupí je zatím nezodpovězenou otázkou.

Značné pozornosti se těší sportovní člun Runabout belgické loděnice Silvestris. Pan Maarten du Bruijn, duchovní otec sportovního holandského vozu Spyker se na přání loděnice přenesl na vodu. Výsledkem jeho snažení je sportovní člun silně připomínající kabriolet. Celý je vyroben z hliníku a pro luxusní interiér použil konstruktér elegantní a jemné materiály, především kůži. Střecha se stahuje automaticky.

Obytný člun firmy Aquare, česky můžeme říci hausbót, se může používat celoročně, protože je mimo jiných technických vymožeností také vybaven elektrickým topením v podlaze o rozloze 40 metrů čtverečních.

02_Bandito.JPGMezi horké novinky patří nádherná jachta Bandito z loděnice Drettmann, jež je na letošním veletrhu největší. Impozantní exemplář měří do délky 28 metrů, je široký 7,7 m, jeho hmotnost činí 210 tun a cena je stanovena na téměř 10 milionů eur. Už je prý prodaný!

Kdo se chce podívat, jak tráví chvíle volna na moři pilot Formule 1 Ralf Schumacher se svou ženou Corou, může si prohlédnout vedlejší jachtu s poetickým názvem Tiger Rose. Nabízí skutečný komfort na ploše 400 čtverečních metrů – od televizoru zapuštěného v mramoru, přes unikátní porcelán až po palubu na slunění. Tedy pokud svítí slunce. Stojí jen 4,4 miliony eur.
 
Jako James Bond si může připadat ten, kdo se stokilometrovou rychlostí řídí v motorovém člunu Jetlev Flyer, které využívá prvky vznášedla. Stojí pouze 100 tisíc eur a už si jej koupil jeden ruský oligarcha

Dále čtěte

Poněkud levnější je miniponorka pro dvě osoby, která je k mání za 180 tisíc eur. Je v ní ovšem méně místa. Na druhou stranu je její velkou předností, že v ní můžete obdivovat podmořský život až v hloubce 100 metrů. Její tři vynálezci ji nazvali NEMO 100 z úcty k postavě z románu Julesa Verna nebo z lásky k hrdinovi ze stejnojmenného animovaného filmu pro děti. Základ ponorky tvoří téměř dvě tuny těžká kapsle z oceli a plastiku, která při ponoření každých pět minut píská, a tím o sobě dává vědět, že funguje. Když posádka v tu chvíli nestiskne patřičný knoflík, je třeba v bezvědomí, a tak ponorku okamžitě vytáhnou na hladinu. V kabině je 1400 litrů vzduchu, který vystačí na hodinu potápění. K výbavě ovšem patří i kyslíkové lahve. Ponorka je dlouhá téměř 4 metry a široká necelá dva. Pohybuje se rychlostí tři uzly.