Zlikvidované mléčné produkty zasažené melaminemMelamin byl poprvé nalezen v září v čínském mléce, po jehož požití zemřelo nejméně šest čínských dětí a 300 tisíc jich onemocnělo. Přítomnost melaminu byla ale objevena také v mnoha dalších čínských výrobcích od jogurtů, přes čokoládu a cukrovinky až po sušenky. Řada zemí v reakci na skandál zcela zakázala nebo podstatně omezila dovoz čínských mléčných produktů.

Mezinárodní experti na konferenci v Ottawě, kterou pořádala Světová zdravotnická organizace (WHO), uvedli, že není zatím možné stanovit bezpečný limit melaminu v potravinách, ale konzumace 0,2 miligramu na jeden kilogram tělesné váhy člověku neuškodí. Například padesátikilová osoba by tak mohla sníst nebo vypít deset miligramů melaminu denně. "Doufáme, že tato informace poslouží úřadům při ochraně zdraví veřejnosti," uvedl v prohlášení zástupce WHO Jorgen Schlundt.

Dále čtěte

Melamin je dusíkatá heterocyklická sloučenina vyráběná na celém světě ve velkém množství jako surovina pro výrobu moderních plastických hmot. Obsahuje 66 procent dusíku, takže je ideální pro zamaskování skutečnosti, že mléko bylo zředěno vodou - pokud se obsah proteinů stanovuje na základě množství přítomného dusíku, přidaný melamin obsah proteinů zdánlivě zvyšuje.

U dospělých by mléko kontaminované melaminem nemělo způsobit poškození ledvin, pokud ho nevypijí více než dva litry denně. Kojenci a malé děti, které jsou krmeny výhradně nebo převážně stravou ze sušeného mléka, jsou nejzranitelnější skupinou. Melamin jim v ledvinách vytváří ledvinové kameny a v nejhorším případě způsobuje akutní selhání ledvin.