Umělec hraje na housle.Francis Schwarze, který pracuje v ústavu pro výzkum materiálů EMPA, přišel na nápad využít při modelování akustiky houslí dřevokaznou houbu Xylaria longipes, jež má vliv na snižování hustoty dřeva. Houbou ošetřil dolní javorovou desku houslí a dospěl k překvapivým výsledkům, informoval EMPA na své webové stránce.

Na základě poznatků sestavil Schwarze repliku houslí, které kdysi sestrojil nejslavnější houslař dějin Antonio Stradivari, žijící v letech 1644 až 1737. Výsledek své práce představil Schwarze tento týden na vědecké konferenci v Basileji.

Podle EMPA, který se odvolává na názor houslařského mistra Michaela Rhonheimera, mají "schwarzerky" stejně dokonalý a bohatý zvuk jako bájné stradivárky.

Dále čtěte

Ovšem způsob, jakým Stradivari dokázal svým nástrojům vdechnout tak skvostný zvuk, stále zůstává tajemstvím. Je pouze zřejmé, že k jejich výrobě používal dřevo vysokohorských stromů, které rostly v období 1645 až 1715, kdy v Evropě vládly mimořádně kruté zimy. Během této doby rostly stromy na jižních svazích Alp velmi pomalu, ale zato jejich dřevo mělo velmi pravidelnou strukturu, vyhledávanou houslaři.

Schwarze si nechal svůj postup patentovat už v červenci, aby svůj vynález ochránil. Jeho postup navíc dodává dřevu ošetřenému dřevokaznou houbou i patinu staroby.