Start indické sondy Čandrájan-1 k Měsíci.Družice s názvem Čandrájan-1 odstartovala úspěšně z kosmodromu Šríharikota na jihovýchodě země. Satelit, jehož název znamená v sanskrtu  "měsíční plavidlo", by měl kolem Měsíce kroužit dva roky a měl by nejen mapovat jeho povrch, ale také zjistit, co leží pod ním.

Hlavním cílem expedice je pátrat po heliu 3, izotopu tohoto prvku, který je na naší planetě velmi vzácný a který by jako surovina využívaná při jaderné fúzi mohl být důležitým zdrojem energie v budoucnu. K odběru měsíčního prachu poslouží sonda, která se od satelitu oddělí a přistane samostatně na povrchu Měsíce

Expedice bude také pátrat po vzácných kovech a vodě. Testovány budou i systémy pro budoucí přistání nepilotované mise na Měsíci, jež Indie plánuje na rok 2011. Do roku 2014 chce Indie vyslat do vesmíru svého prvního člověka, do roku 2020 by pak měl stanout na Měsíci první Ind.


Podívejte se na VIDEO

Projekt Čandrájan-1 stál Indii 79 milionů dolarů, což je podstatně méně, než do vypuštění svých sond investovaly v roce 2007 Čína a Japonsko.

Dále čtěte

Indie se zařadila mezi kosmické velmoci v roce 1981, kdy jako sedmý stát na světě vypustila do kosmu vlastní nosnou raketu s družicí na palubě. O čtyři roky později se do vesmíru dostal první Ind na palubě ruské kosmické lodi Sojuz-T-II. Letos v dubnu zaznamenala Indie další úspěch, když jako první země dokázala dopravit do vesmíru deset satelitů na jediné nosné raketě.