Garriott__350x210_.jpgPodle plánu se Sojuz spojí s orbitální stanicí ISS v úterý. Vůbec poprvé v historii se ve vesmíru setkají dva potomci bývalých kosmonautů. Vesmírný turista Garriott, který je synem bývalého kosmonauta Owena Garriotta, si na ISS potřese rukou se Sergejem Volkovem. Jeho otec Alexandr Volkov absolvoval několik letů do vesmíru včetně pobytu na bývalé ruské stanici Mir, kterou Moskva zničila v březnu 2001. Podle internetové encyklopedie Wikipedia se Sergej Volkov dostal do vesmíru jako první člen druhé generace potomků bývalých kosmonautů.

Jak již dříve uvedla agentura Space Adventures, která se specializuje na výlety bohatých klientů, bude Garriott prvním "komerčně aktivním" vesmírným turistou. Na ISS chce fotografovat Zemi a provádět vědecké experimenty, například s proteiny. Získané snímky pak chce podle AP porovnat s fotografiemi, které pořídil jeho otec z vesmírné stanice Skylab v roce 1973.

Richard Garriott za letenku podle agentury Reuters zaplatil 35 milionů dolarů (651,35 milionu korun). O cestě do kosmu snil od dětství, ale kosmonautem americké NASA se stát nemohl kvůli vadě zraku. Na výlet si vydělal podnikáním v oboru videoher.

"Je to jedna z věcí, kterou si v životě nejvíce přál," řekla přítelkyně vesmírného turisty. "Pořád jsem musela poslouchat, jaké to bude, až poletí do kosmu," dodala.

Dále čtěte

Garriott má na ISS strávit deset dnů. Na Zemi se vrátí spolu s dosavadní posádkou Sergejevm Volkovem a Olegem Kononěnkem. Starou posádku vystřídají ruský kosmonaut Jurij Lončakov a jeho americký kolega Michael Fincke, kteří ve vesmíru zůstanou 175 dní.

Agentura DPA napsala, že na jaře 2009 vystřídá tříčlennou posádku ISS šest nových kosmonautů. To by prý mohlo znamenat konec pobytů vesmírných turistů na ISS, protože všechna místa na lodi Sojuz jsou již obsazena profesionálními kosmonauty.

Garriotta a nynější posádku ISS má na Zemi dopravit návratový modul lodi Sojuz, který se během svých dvou posledních cest potýkal s problémy. Letos v dubnu se raketa kvůli technické poruše vracela na Zemi po mnohem strmější, takzvané balistické dráze, než bývá obvyklé. Sojuz pak přistál mimo stanovenou oblast. Podobný problém nastal i loni.