coca_cola_ilu_192.jpgCoca-Cola zabíjí spermie. Psí blechy skáčou výš než ty kočičí. Lidé si rádi pochutnají na starých brambůrkách (když se jim pustí zvuk pořádného křupnutí).

To všechno jsou "objevy", které svým vynálezcům vynesly žertovné Nobelovy ceny za vědecký výzkum známé jako Ig Nobel Prizes. Ty ve čtvrtek večer místního času na Harvardově univerzitě v USA udělil humoristický vědecký časopis Annals of Improbable Research (Anály nepravděpodobného výzkumu).

Žertovné Nobelovy ceny se podobně jako ty skutečné udělují v několika disciplínách. Vědci je sice obdrží za objev skutečný, ovšem poněkud bizarní.

Za popsání "smrtícího efektu" Coca-Coly na spermie získala cenu Američanka Deborah Andersonová z Bostonské univerzity. Podle ní do sebe spermie "natáhne" sladkou tekutinu a pak praskne. "Vlastně tak jako vybuchne," řekla Andersonová agentuře Reuters. Podle vědkyně je Coca-Cola schopna zneškodnit třeba i virus HIV.

Psí blechy skáčou výš než kočičí

Cenu za biologii dostal tým francouzských vědců, který objevil, že psí blechy skáčou výš než ty kočičí. Zvláštní "nutriční cenu" zase dostal italsko-britský tým, který lidem podával staré a ztuchlé brambůrky a zahrál jim k tomu zvuk hlasitého křupnutí. Lidé pak brambůrky "zchramstli" s chutí, jako by byly čerstvé.

Nobelovou cenou za mír se zase mohou pochlubit švýcarští vědci, kteří dokázali, že rostliny mají svou důstojnost a zaujímají morální stanoviska.

Žertovné Nobelovy ceny se udělují od roku 1991. Bývají uděleny v celkem deseti kategoriích. Kuriozitou přitom je, že je předávají mimo jiné i laureáti skutečných Nobelových cen, jejichž vítěze vyhlásí Švédská akademie věd příští týden.



Seznam laureátů letošních Ig Nobel Prizes:

ARCHEOLOGIE: Astolfo Gomes de Mello Araujo a José Carlos Marcelino za důkaz, že pásovci mohou poškrábat archeologické vykopávky.

BIOLOGIE: Marie-Christine Cadierguesová, Christel Joubertová a Michel Franc za objev, že blechy žijící na psech skáčou výš než ty, co žijí na kočkách.

EKONOMIKA: Geoffrey Miller, Joshua Tyber a Brent Jordan za objev, že exotické tanečnice vydělávají víc, jsou-li na vrcholu plodného období.

FYZIKA: Dorian Raymer a Douglas Smith za matematický důkaz, že prameny vlasů nebo prakticky čehokoli jiného se nevyhnutelně musejí zacuchat.

CHEMIE: Sheree Umpierreová, Joseph Hill a Deborah Andersonová za objev, že Coca-Cola zabíjí spermie. Cena se ovšem dělí a dostali ji také C.Y. Hong, C.C. Shieh, P. Wu a B.N. Chiang za důkaz, že to není pravda.

KOGNITIVNÍ VĚDA: Tošijuki Nakagaki, Hirojasu Jamada, Ryo Kobajaši, Acuši Teró, Akio Išiguro a Agota Toth za objev, že améby dokážou řešit rébusy.

LITERATURA: David Sims za svou studii "Ty bastarde: Narativní výzkum zkušeností s urážením v rámci organizací."

MEDICÍNA: Dan Ariely za demonstraci faktu, že drahé falešné léky jsou účinnější než levné falešné léky.

MÍR: Švýcarský federální etický výbor nehumánní biologie a občané Švýcarska za přijetí právního principu, že rostliny mají svou hrdost.

VÝŽIVA: Massimiliano Zampini a Charles Spence za demonstraci faktu, že jídlo chutná lépe, pokud má lepší zvuk.