hubble-telescope__350x210_.jpgPrůchod hurikánu Ike nad Texasem přinutil NASA uzavřít na týden Johnsonovo vesmírné středisko v Houstonu, kde se kosmonauti cvičí .

"I když příprava raketoplánu na start v Kennedyho vesmírném středisku na Floridě pokračuje normálně, týden ztracený při výcviku kosmonautů a v přípravách mise kvůli uragánu vedl k rozhodnutí start odložit," uvádí se v prohlášení NASA.

Start raketoplánu Atlantis na poslední údržbářskou misi byl tedy nyní předběžně stanoven na 14. října ve 22:10 místního času (15. října ve 2:10 SELČ).

Opraváři Hubbleova dalekohledu stráví na oběžné dráze 11 dnů a během nich pětkrát vystoupí do volného kosmu. Vymění baterie dalekohledu, gyroskopy pro orientaci přístroje v prostoru a pokusí se opravit nefungující kamerový systém ACS a spektrometr STIS. Na dalekohled také namontují nejmodernější širokoúhlou kameru a nový spektrometr, které umožní pozorovat velmi vzdálené objekty ve vesmíru. Odborníci tvrdí, že po opravě bude Hubbleův dalekohled mnohonásobně výkonnější, než byla původní verze, vynesená na oběžnou dráhu v roce 1990.

Dále čtěte

Od té doby dalekohled pořídil přes 750 tisíc snímků, které mimo jiné poskytly důkazy o existenci takzvané temné hmoty a energie či supermasivních černých děr. Napomohly také zpřesnit dataci stáří vesmíru na 13,7 miliardy let a objevily nejstarší galaxie zrozené necelou miliardu let po vzniku vesmíru.

Tento unikátní dalekohled podstoupil v minulosti již čtyři servisní prohlídky a úpravy. Pátou, plánovanou na rok 2004, NASA zrušil kvůli katastrofě raketoplánu Columbia. Po nynější opravářské misi se už další neplánuje. Nástupcem Hubbleova dalekohledu má být kosmický teleskop Jamese Webba, který NASA plánuje vypustit v roce 2013.