Mamografické vyšetřeníMetoda se ukázala v prvním velkém testu jako slibná, oproti mamografům dokáže objevit více nádorů a poskytuje menší riziko falešného poplachu.

Přednosta radiodiagnostické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice profesor Jan Daneš ČTK řekl, že jde o metodu velmi slibnou, zejména pro zjišťování nádorů u vysoce rizikových žen. Upozornil, že jde zatím o výzkum a že potrvá ještě řadu let, než se metoda dostane do praxe.

Experimentální metoda označovaná jako molekulární zobrazení prsou (MBI) nenahradí mamograf. Může se ale stát doplňkem pro ohroženější ženy, které mají v prsou hodně neprostupné tkáně, což znesnadňuje nález tumoru. Metoda MBI to dokáže překonat a navíc je levnější než magnetická rezonance. Přibližně čtvrtina žen nad 40 let má neprostupné prsní žlázy.

"MBI je slibná technologie," řekla agentuře AP Carrie Hrusková, která pracuje jako inženýrka biomedicíny na známé klinice Mayo v Rochesteru. Na MBI, které je v současné době v pokročilé fázi testování, pracuje již šest let. Výsledky zkoušek představí tento týden na konferenci Americké společnosti klinické onkologie ve Washingtonu.

Dále čtěte

Mamograf, který pracuje s rentgenovými paprsky, je v současné době hlavním lékařským nástrojem ke zjištění rakoviny prsou. MBI používá záření také, ale jiným způsobem. Ženám vyšetřující vpíchne do žil látku s krátkou dobou účinku. Tu absorbují spíše netypické buňky než zdravé. Speciální kamera snímá záření, které postižené buňky díky kontrastní látce vydávají. Lékař si pak obrázky prohlédne a určí případné tumory.

Profesor Daneš vysvětlil, že na rozdíl od klasických zobrazovacích metod, které zjišťují jen nepřímé známky, jsou tyto metody schopné odhalit nádorové buňky přímo a výběrově. "Nádory bude pravděpodobně možné zjistit mnohem dříve než nyní. Kromě toho, že metoda je vysoce citlivá, se také snižuje podíl falešně pozitivních nálezů," ocenil.