Archeologové objevili v saharské poušti ostatky lidí z pozdní doby kamenné.Američtí archeologové objevili v pouštích Sahary, na území státu Niger, velké pohřebiště dvou kultur z pozdní doby kamenné. Mimořádný rozsah pohřebiště, obsahující kromě lidských ostatků také kostry velkých ryb a krokodýlů, svědčí o tom, že před 10 tisíci lety bylo v oblasti velké jezero a krajina byla porostlá vegetací.

"Kam se jen podíváte, tam byly kosti patřící zvířatům, jaká nežijí v poušti. Uvědomil jsem si, že jsme se ocitli v dobách, kdy Sahara byla zelená a vlhká," uvedl Sereno.

Archeologická lokalita nazvaná Gobero se nachází v pouštní oblasti Ténéré uprostřed Sahary. V dávné minulosti ležela u břehů jezera a od dob jeho zániku nebyla evidentně navštívena. Vědci na ni narazili zcela náhodou, když v oblasti hledali fosílie dinosaurů. Lidské ostatky z pohřebiště jsou poměrně dobře zachovalé, spolu s nimi byly nalezeny četné ozdoby a milodary. Časté jsou kamenné nástroje a také harpuny.

Dále čtěte

Analýzy radiokarbonovou metodou pomohly stanovit, že jde o hroby dvou odlišných osídlení. První populace oblast obývala v době před 10 až 8 tisíci lety, druhá před 7000 až 4500 lety. Zatímco první obyvatelé byli takřka výhradně lovci, živící se zvěří v okolní přírodě a rybami v jezeře, pozdější obyvatelé již vedle lovu a rybolovu také chovali dobytek.

Jezero bylo v oblasti ale již dávno před příchodem lidí. Vědci zde našli kostru největšího známého krokodýla na světě (Sarcosuchus imperator), který zde žil před 110 miliony let. Objevili také kosti býložravého dinosaura Nigerosaura, který měl na 500 zubů.