V České republice bude možné 1. srpna dopoledne pozorovat částečné zatmění Slunce. Měsíc zastíní zhruba čtvrtinu slunečního kotouče. "Čím budete v Česku severněji a východněji, tím větší zatmění spatříte," uvádějí astronomové na serveru www.astro.cz. Rozdíly budou ale jen nepatrné.

V Praze zatmění začne v 10:50, maximální fáze bude v 11:40 a skončí ve 12:31 středoevropského letního času. Časové údaje pro jiné části České republiky se liší jen několika minutami stejně jako procento zakrytí slunečního disku Měsícem. V Liberci to bude 26,1 procenta, zatímco v Českých Budějovicích jen 20,4 procenta. I při maximální fázi zatmění ale astronomové nedoporučují dívat se přímo do Slunce bez ochranného filtru nebo speciálních brýlí. Hrozí totiž poškození zraku.

Přečtěte si více o slunenční soustavě

Za zatmění Slunce může Měsíc. Je sice čtyřistakrát menší než tato Zemi nejbližší hvězda, ale je zase čtyřistakrát blíž Zemi, a proto kotouče obou těles na obloze zabírají téměř stejnou plochu. Měsíc proto může za příznivých okolností nakrátko Slunce zakrýt, nanejvýš ale na 7,5 minuty, a ukázat část jeho atmosféry - koróny. Pás totality (= místa, kde je vidět úplné zatmění) má šířku kolem 190 kilometrů. Mimo něj je vidět jen částečné zatmění.

Kdyby byla ekliptika Měsíce - tedy rovina, na které obíhá kolem Slunce - stejná jako ekliptika Země, nastalo by zatmění při každém novu, kdy je Měsíc na denní obloze v prostoru mezi Sluncem a Zemí a není viditelný. Protože je jeho ekliptika od zemské odchýlena o pět stupňů, zatmění nastane jen tehdy, když Měsíc v novu oběžnou dráhu Země protne. Tato místa jsou dvě a říká se jim vzestupný a sestupný uzel.

Podívejte se pod listnatým stromem

Aby bylo zatmění v pásu totality úplné, je také třeba, aby byl Měsíc blízko Země. Pokud je v odzemí, tedy v největší vzdálenosti od Země, pak není s to celé Slunce zakrýt a zatmění je pouze prstencové. Poslední prstencové zatmění bylo možné v Evropě pozorovat ve Španělsku v říjnu 2005.

Speciálními brýlemi nebo přes filtr pozorovatel z české kotliny spatří sluneční kotouč shora "nakousnutý". Pod listnatým stromem pozorovatelé spatří díky takzvanému dírkovému efektu množství nakousnutých sluníček. Není to nic jiného než projekce Slunce. Když není zatmění, pak je vidět množství koleček.

Úplné zatmění bude na Aljašce, v Arktidě, Rusku, Mongolsku a Číně

Za úplným zatměním Slunce musí Češi, kteří si ho nebudou chtít nechat ujít, vyrazit do středního Ruska, Mongolska nebo do Číny. Pás totality začíná na severu Aljašky a táhne se přes Arktidu včetně Grónska, dále přes Rusko, Mongolsko a končí v Číně.

Příští zatmění Slunce, opět jako částečné, bude možné v Česku pozorovat 4. ledna 2011 v dopoledních hodinách. Měsíční kotouč zakryje shora zhruba 79 procent slunečního disku.