Na to, jak šťastni se cítíme, mají konkrétní životní události vliv jen krátkodobě. Dospělí lidé mají jakousi osobní úroveň pocitu štěstí a k ní se vždy vracejí jak po radostných, tak i tragických prožitcích. Dlouhodobě tento termostat štěstí významněji narušuje pouze nezaměstnanost. Vyplývá to z výzkumu, o němž informoval časopis Economic Journal.

Dobrovolníci pod dohledem  

V jeho rámci sledovali britští, američtí a francouzští ekonomové 20 let několik set občanů Německa. Nálada dobrovolníků se téměř bez výjimky sice po traumatizujících zážitcích zhoršila, ale postupně se vrátila znovu k původnímu stavu. Francois Moscovici z konzultační firmy White Water Strategies to přirovnal ke gumě, již sice můžeme natáhnout, ale která se velmi rychle smrští zase do původní délky.

Výzkum se týkal lidských adaptačních schopností na traumatizující i pozitivní zážitky. Dobrovolníkům, kteří do něj byli zapojeni, bylo na počátku studie 18 až 60 let. Dvacet let byli průběžně dotazováni na to, jak šťastni se cítí a jaké události prožili.

Přečtěte si informace, které vám mohou zlepšit náladu

Vědci chtěli stanovit vztah mezi určitým typem prožitků a změnou celkového pocitu spokojenosti. Zjistili, že pouze nezaměstnanost dokázala tento pocit ovlivnit dlouhodoběji, a to i po dobu pěti let od chvíle, kdy dotyčný získal práci.

Bez partnera, i tak se dá žít 

Po traumatech jako ovdovění nebo rozvod se nálada zhoršila pouze krátkodobě. Po šťastných chvílích, k nimž vědci řadí uzavření sňatku a narození dítěte, se prý pocit štěstí vrátil na původní úroveň do dvou let.

Yannis Georgellis z britské Brunelovy univerzity k tomu řekl, že stále platí staré přísloví o čase, který hojí rány. "Potvrzují se závěry jiných studií, podle nichž se člověk dokáže velmi rychle vzpamatovat i po negativních událostech - existují záznamy o lidech, již se už několik let po ochrnutí cítí stejně šťastni jako ti zdraví. Stejně tak jsou známy případy výherců v loterii, kteří po určité době nejsou o nic šťastnější než dřív," sdělil Georgellis.