columbus__350x210_.jpgESA se zabývá výzkumem vesmíru a vesmírných technologií. Byla založena v roce 1975 a nyní v ní je 17 členských zemí Evropské unie. Je uznávaným a rovnocenným partnerem americké NASA, Ruské kosmické agentury či japonské NASDA. Česká republika je první z postkomunistických zemí, která se členem ESA stává.

Česko s agenturou už v roce 1996 uzavřela rámcovou dohodu o spolupráci. Jejím smyslem byla příprava průmyslových kapacit na plné členství. Program PECS zahrnoval 27 projektů v celkovém objemu 8,5 milionu eur (zhruba 204 milionů korun). Výsledky dosažené Českou republikou ocenila ESA při auditu připravenosti národní infrastruktury, a staly se tak základem k červnovému vyslovení souhlasu všech nynějších členských zemí s přijetím ČR za nového člena.

Dále čtěte

Spolupráce s ESA zvýší konkurenceschopnost českých vědeckých pracovišť a průmyslových firem a zlepší jejich mezinárodní uplatnění. Členství v ESA je ale také spojeno s povinností platit roční poplatek 5,4 milionu eur (zhruba 128 milionů korun).

Hlavními úspěchy ESA jsou vývoj nosných raket Ariane a Vega, instalace modulu Columbus na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) a nákladní kosmická loď ATV. Unikátní je výzkum planety Venuše sondou Venus Express, za pozornost stojí stereosnímkování povrchu Marsu sondou Mars Express, která zajišťovala i spojení s americkou sondou Phoenix na povrchu Marsu nebo přistání sondy Huygens na povrchu Saturnova měsíce Titan.