Sonda Phoenix, která 25. května úspěšně přistála na Marsu, odebrala první vzorek marsovské půdy. Někteří vědci se domnívají, že by se mohlo jednat o led, zatímco jiní se kloní k tomu, že to nejspíš bude sůl z odpařené vody.

phoenix-mars-prvni-vzorky-pudy-1-ilu.jpg

O úspěšném odběru informoval představitel mise Phoenix amerického Úřadu pro letectví a vesmír (NASA) Peter Smith. Vzorek o objemu zhruba 200 mililitrů byl robotickou paží odebrán ve čtvrtek. Obsahuje kousek půdy pokrytý bílou krustou, která je předmětem diskuse vědeckého týmu mise.

Robotická ruka přenesla vzácný vzorek k malé peci zvané TEGA (Thermal and Evolved Gas Analyzer), ve které ho budou přístroje sondy zkoumat. Zjištěné údaje budou zasílány pozemskému středisku. Proces potrvá několik dní, dodal Peter Smith.

Phoenix měl vzorek marsovské půdy již ve středu, ale operace se opozdila kvůli problémům s komunikací prostřednictvím družice Mars Odyssey, která sondě předává pokyny ze Země. Vědci proto ve čtvrtek odeslali pokyn k odebrání vzorku znovu prostřednictvím družice Mars Reconnaissance Orbiter.

phoenix-mars-prvni-vzorky-pudy-ilu.jpg

Sonda je uzpůsobena k odebírání vzorků půdy až z hloubky půl metru. Ty poté přenese k dalším zařízením, která analyzují chemické složení vzorku. Vedle ledu má na Marsu pátrat po stopách vody v tekutém skupenství, která by naznačovala možnost výskytu života. Její mise má trvat nejméně tři měsíce.

Sonda již poslala na Zem snímky marsovského prachu a písku v největším rozlišení, jako bylo kdy pořízeno. Snímky byly podle NASA pořízeny optickým mikroskopem a jsou na nich částice - některé tak malé, jako desetina průměru lidského vlasu - nabrané na sklíčko, když Phoenix dosedl na povrch Marsu.

Více o misi Phoenix hledající vodu na Marsu