mars_phoenix__350x210_.jpgUž dříve, dva dny po přistání na Marsu, se na několik hodin přerušilo spojení mezi Phoenixem a družicí Reconnaissance Orbiter, která z neznámých příčin vypnula vysílání vysokofrekvenčních rádiových signálů, jež jejím prostřednictvím posílá pozemní řídící středisko sondě. Právě proto, aby se podobný výpadek neopakoval, rozhodl NASA používat ke komunikaci s Phoenixem i další družici Odyssey.

"Odyssey na orbitě se přepojila do nouzového režimu a neodeslala tak instrukce Phoenixu, aby zaryl do permafrostu a pátral po základních stavebních kamenech života," vysvětluje Chad Edwards, hlavní telekomunikační inženýr laboratoře amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) v Pasadeně.

Inženýři, kteří se snaží potíže Odyssey opravit, uvádějí, že družice zůstane vypnutá do soboty. Předběžné šetření podle Edwardse zjistilo, že se nouzový režim patrně spustil kvůli vysokoenergetickým částicím z vesmíru, které narušily počítačovou paměť družice. Samotná sonda je podle něj v pořádku.

Dále čtěte

Phoenix měl odebrat vzorek marsovské půdy v místě, které vědcům připadá velmi slibné, protože se v něm pod povrchem nachází vrstva něčeho, co by mohl být led. "Může to být sůl, ale může to také být ledová vrstva, po níž pátráme," řekl hlavní vědecký pracovník projektu Phoenix Peter Smith z Arizonské univerzity.

Pokyn k odebrání vzorku vyšlou vědci během čtvrtka znovu, tentokrát prostřednictvím družice Reconnaissance Orbiter .

Phoenix, který na Marsu přistál minulý týden, je uzpůsoben k odebírání vzorků půdy až z hloubky půl metru. Ty poté přenese k dalším zařízením, která analyzují chemické složení vzorku. Vedle ledu má Phoenix na Marsu pátrat po stopách života. Jeho mise má trvat nejméně tři měsíce.