digital_tv__350x210_.jpgPokud jde o jednotlivé typy digitálního vysílání, vloni od ledna do března mělo nejvíce domácností přístup k zemskému digitálnímu vysílání (zkráceně DVB-T), letos ve stejném období bylo toto vysílání předstiženo satelitní digitální televizí (DVB-S).

DVB-S mohlo  v 1. čtvrtletí sledovat 11,8 procenta domácností, zatímco loni to bylo 4,2 procenta. Na programy prostřednictvím DVB-T se mohlo ve stejném období dívat 9,2 procenta, loni to bylo 4,9 procenta.

Počet domácností, které mohly využívat služeb kabelové digitální televize, stoupl meziročně na 4,9 procenta z 0,9 procenta. Digitální televizi přes pevné linky, označovanou také jako televize přes internetový protokol (IPTV), mohlo sledovat 2,5 procenta domácností, tedy o procento více než loni v prvním kvartálu.

Porovnání typů příjmu digitálního vysílání v domácnostech v procentech

table_digital_tv.jpg

Co se týče digitálního zemského vysílání (DVB-T), nejvíce domácností (5,9 procenta) užívalo set-top box. Celkem 1,3 procenta domácností má televizi s digitálním tunerem, devět desetin procenta využívá digitální TV kartu v počítači.

Typy příjmu digitálního vysílání v domácnostech

graf_digital_tv.jpg

Autoři průzkumu se ptali také na obecné povědomí o digitálním vysílání, které podle výsledků rychle stoupá. Alespoň přibližnou nebo jasnou představu o digitálním vysílání mělo v roce 2001 16,8 procenta respondentů, nyní to bylo 69 procenta populace starší deseti let. Úplnou neznalost uváděla v roce 2001 téměř polovina respondentů, zatímco aktuální údaj hovoří o necelých pěti lidech z každé stovky dospělých.

Dále čtěte

Průzkum je součástí kontinuálního výzkumu, který Mediaresearch ve spolupráci s agenturou STEM/Mark provádí od roku 2001. Aktuální výsledky přístupu k digitálnímu vysílání byly sebrány v prvních třech měsících letošního roku od ledna do března na vzorku 2768 domácností, což představuje 6240 respondentů.