letadlo_uvnitr192.jpgEvropští cestující, kteří si dnes na palubu letadla berou mobilní telefony, podle pondělního vyjádření Evropské komise (EK) budou moci tyto přístroje využívat i za letu. „Aby tato nová služba mohla začít fungovat, bylo zapotřebí jednoho regulačního rozhodnutí pro celý evropský vzdušný prostor,“ řekla Viviane Redingová, komisařka EU pro telekomunikace. Využívání nových služeb bude pravděpodobně možné již letos, u některých společností možná již během několika týdnů.

 „Nyní od operátorů očekáváme transparentní a inovativní cenové nabídky. Pokud však zákazníkům budou účtovány příliš vysoké ceny, služby se nespustí. Vyzývám rovněž letecké společnosti a operátory, aby na palubě letadel vytvořili vhodné podmínky k tomu, aby cestující, kteří chtějí za letu využívat komunikační služby, nerušili ostatní cestující,“ uvedla dále Redingová.

 Telefony cestujících spojí se zemí satelit

Telefonní přístroje cestujících budou propojeny s palubní sítí mobilních telefonů, která bude se zemí spojena pomocí satelitu. Takový systém zároveň zabrání tomu, aby se telefony přímo spojily s pozemní mobilní sítí. Díky tomu by neměla být ohrožena bezpečnost letadla.

Čtěte více

Cestující však svůj telefon stále bude muset v některých situacích vypínat. Půjde o start a přistání (v letových úrovních pod 3000 metrů), případně o průlet pásmy turbulencí. Kapitán a posádka budou moci navíc službu kdykoli v případě nějakých problémů či rizik vypnout.

Licence udělená společnosti v domovské zemi bude platit v celé EU

Harmonizace technických požadavků podle Evropské komise umožní v celé Evropské unii uznávat vnitrostátní licence udělené jednotlivým leteckým dopravcům členským státem, v němž jsou registrovány. Proto například letadlo registrované ve Francii bude moci cestujícím nabízet služby mobilní komunikace na palubě letadla při letu nad Německem nebo Maďarskem bez jakéhokoli dodatečného licenčního postupu.

Náklady spojené s umožněním mobilní komunikace budou hradit zejména aerolinky. Komise slibuje, že bude velmi bedlivě sledovat výši a transparentnost účtovaných poplatků. V minulosti například zasáhla v případě cen roamingu - tedy volání z mobilních telefonů ze zahraničí.

Telefonování podle EK ale nemá cestující obtěžovat

Komise také chce po společnostech, aby zajistily, že pasažéři nebudou při letech obtěžováni lidmi, kteří budou nových služeb využívat. To ale může některé společnosti od zavedení služeb odradit. Naznačuje to mimo jiné prohlášení mluvčího německé Lufthansy Jana Baerwaldeho pro agenturu AP, podle něhož o zavedení služby firma zatím neuvažuje. "Lidé nechtějí být rušeni," řekl s tím, že však aerolinky hodlají zpřístupnit na svých letadlech rychlý internet.