Vědci porovnávali reakce obyvatel domova důchodců na přítomnost živého psa a robotického psíka AIBO. "Nejvíce nás překvapilo, že vliv obou psů na zmírnění pocitu osamělosti byl téměř stejný. Staří lidé si k oběma vytvořili vztah," řekl profesor geriatrické medicíny William Banks, který se na studii podílel. "Mnoho seniorů už nemá dost sil na to, aby se starali o zvíře nebo se ho museli vzdát, kdyby šli do domova důchodců. Pouto s živým tvorem jim opravdu chybí," dodal.
Vědci zapojili do studie 38 obyvatel domova důchodců, které rozdělili do tří skupin. Jednu pravidelně navštěvoval Banksův pes Sparky, druhou robot AIBO, robotický pes s umělou inteligencí, který je schopen vstupovat do interakce s okolním prostředím a vyjadřovat emoce. Třetí skupina neměla kontakt se žádným psem. K velkému překvapení vědců živý i robotický pes poskytovali starým lidem skoro stejnou útěchu.
Robotický pes AIBO, produkt společnostiSony, se už ale nevyrábí. Podle bankse by se ale měli vyrábět jiní umělí psi, kteří by poskytli společnost starším lidem. Mohli by být dokonce naprogramováni tak, aby hlídali své majitele a upozornili záchrannou službu, kdyby třeba jejich majitel upadl.
"Lidé se ve stáří velmi často cítí osamoceni. Roboti by mohli prokázat velmi užitečnou službu osobám, které nemohou mít z nějakého důvodu živého psa," řekl Banks.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist