Jeden robot svýma kovovýma rukama skládá Rubikovu kostku, jiný využívá čidla k tomu, aby rozeznal smích, a ke smějícím se lidem se přidá, a další robot v lidské podobě si nechává ošetřit zuby, aby se na něm mohli učit budoucí dentisté. Takové exponáty je možné vidět na největší výstavě robotů v Japonsku, která jasně vede ve vystavovaném počtu robotů, kteří mohou pracovat v průmyslu i ve službách.

 

robot_exhibition_Tokio.jpg

Robot pro studenty stomatologie nese označení Simroid od slov simulátor a humanoid. Má kůži, oči i zuby a v místech nervových zakončení má v zubech čidla. Ta spustí poplach, když se k nim studentova vrtačka nešikovně přiblíží.

 

Cílem je, podle Naotake Šibui z Japonské stomatologické univerzity (NDU), která na vývoji robota spolupracovala s firmou Kokoro, naučit budoucí zubaře nejen technické dovednosti, ale rovněž péči o pohodlí pacienta.  Výzkumníci přitom pracují na dalších funkcích Simroidu, například na tom, jak naučit nováčky vstříknout injekci proti bolesti do gumy robota. Univerzita testuje tento prototyp již od září.

 

robot_Tokio_2007.jpgMr. Cube od firmy Kawasaki Heavy Industries skládá Rubikovu kostku díky čidlům barev a páru hbitých rukou. Když robot hlavolam složí, vítězoslavně jej ukáže nad hlavou divákům. Na své lidské konkurenty ale Mr. Cube zatím nemá. Běžně rozházenou kostku skládá až pět minut, zatímco světový rekord člověka je 9,77 vteřiny.

 

Konstruktér Masafumi Wada z koncernu Kawasaki dodává, že schopnost čidel rychle rozlišovat barvy přináší průlom v průmyslové robotizaci. "Doufáme, že zapojíme tuto technologii do robotů, kteří pracují v továrnách, aby rozeznávali součástky nejen podle velikosti a tvaru, ale také podle barev," uvedl konstruktér.

 

Stěžejním tématem letošního ročníku výstavy IREX  jsou průmysloví roboti. Japonsko je v tomto oboru světovou velmocí. V roce 2005 bylo v zemi podle dostupných údajů 370 000 robotů, což představuje 40 procent světového množství. Na každých 1000 zaměstnanců zpracovatelského průmyslu pracuje v oboru 32 robotů, což je podle průzkumu Macquarie Bank nejvíce na světě. Z evropských zemí je podle statistik z roku 2006 na prvním místě Německo se 16 roboty, ČR se svými 1,2 roboty hluboce zaostává za evropským průměrem, který činí 8,5 robota.