Podle nejnovější verze studie laboratoří NSS, které zkoumají bezpečnost softwarových produktů, je nejbezpečnějším prohlížečem webových stránek Internet Explorer ve dvou verzích.

V testech si nejlépe vedla zatím nehotová varianta s označením Internet Explorer 9 (beta) následovaná s malým odstupem aktuální plnohodnotnou verzí Internet Explorer 8. Internet Explorer 9 odhalil 99 procent rizik, Internet Explorer 8 si poradil s 90 procenty nebezpečných stránek.

Konkurence následovala s odstupem 80 procent úspěšnosti v odhalování škodlivých stránek. Nejlépe se dařilo Firefoxu ve verzi 3,6, který přerušil načítání 19 procent stránek obsahujících škodlivý kód, prohlížeč Safari od Apple odhalil 11 procent závadných odkazů a Chrome 6 uspěl ve třech procentech případů.

Prohlížeč Opera 10 nedokázal zabránit načtení ani jedné stránky se škodlivým kódem. Výsledek Opery ukázal, že dříve oznámené partnerství mezi antivirovou firmou AVG a Operou ještě nedošlo naplnění, protože Opera nedokázala zablokovat škodlivé stránky, které aplikace AVG Online Shield odhalí. 

Oproti testování stejnou metodikou poklesla schopnost prohlížečů mimo Internet Exploreru čelit závadným stránkám o 10 až 14 procent.

Test probíhal nepřetržitě 11 dní, to stačilo na 39 opakování šestihodinového testu, během kterého se prohlížeče připojovaly k 636 serverům se známým výskytem aktuálních hrozeb, původní vzorek podezřelých stránek zahrnoval osm tisíc webů.

Každý den do sady testovaných adres přibylo v průměru 124 nových webových adres. Výsledky testu podle použité metodiky mohou vykazovat statistickou chybu 3,88 procenta. Plné znění studie je k dispozici na stránkách NSS labs.

Proti výsledkům se postavil Google. Upozorňuje na to, že testy proběhly už v září na starší verzi jeho prohlížeče Chrome, a nemají tak vypovídací hodnotu. Navíc podle Google neberou testy v potaz odolnost prohlížečů vůči útokům cíleným na chyby v jednotlivých aplikacích.

"Tucet špinavců"

Vadí také skutečnost, že studii financuje Microsoft. Proti předchozím výsledkům testů se neohradil žádný z výrobců webových prohlížečů, přestože se i v nich umístil Internet Explorer na prvním místě.

Dostupné srovnání bezpečnosti konkrétních aplikací proti cíleným útokům nabízí statistika společnosti Bit9, která pro zpracování žebříčku nejrizikovějších aplikací s názvem "Tucet špinavců" používá data amerického Národního úřadu pro standardy a technologie. Data k polovině října tohoto roku přiřkla první místo mezi nejrizikovějšími aplikacemi Google Chrome se 76 zranitelnostmi nahlášenými od ledna 2010.

Druhé místo patří webovému prohlížeči Safari se 60 hlášenými chybami. Třetí je Microsoft Office s 57 zranitelnostmi. Z webových prohlížečů je na pátém místě Mozilla Firefox s 51 chybami, Internet Explorer se 32 chybami, Apple Webkit  s devíti a Opera se šesti známými bezpečnostními mezerami.