"V letošním roce je naším hlavním cílem instalace takzvaného Brewerova spektrofotometru na stanici Marambio na ostrově Seymour v oblasti Antarktického poloostrova. Tento přistroj bude měřit v automatickém režimu celkové množství ozonu v atmosféře, tedy stav ozonové vrstvy Země a sluneční ultrafialové záření," tvrdí člen expedice Michal Janouch.

Některá zařízení, která budou instalována v Antarktidě, byla testována v podobných klimatických podmínkách na Labské boudě v Krkonoších. Cesta vědců by měla trvat přibližně do 25. února.

Nepůjde přitom o jedinou českou výpravu pobývající na tomto kontinentě. Přibližně měsíc zde tráví pět vědců z České geologické služby a dva z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy. Pracují na geologickém mapování severní odledněné části poloostrova Ulu, přičemž se zaměřují na rozšíření a vznik vulkanických hornin a mořských sedimentů.

Výzkumy jsou součástí projektu, který má přispět ke zjištění stavu ozonové vrstvy Země a slunečního UV záření v Antarktidě a pomoci k rekonstrukci klimatického a geografického vývoje věčně zmrzlého světadílu.


Čeští vědci provozují v Antarktidě už od roku 2006 polární stanici. Je postavena na severním pobřeží ostrova Jamese Rosse na východním pobřeží Antarktického poloostrova, kde se díky teplejším vzdušným proudům jako v jedné z mála antarktických oblastí výrazněji projevuje oteplování.

Odborníci z českých univerzit a vědeckých ústavů tam zkoumají vznik a rozšiřování života na území bez ledu.