Prezident Obama by tak poslal do šrotu rakety a vesmírnou loď, které  v současnosti připravuje americká vesmírná agentura NASA jako náhradu raketoplánů a pro budoucí návrat na Měsíc.

Očekává se, že šéf NASA Charlie Bolden posléze přizpůsobí vizi agentury tak, aby se shodovala s požadavky Obamy na rozpočet pro rok 2011, které americký prezident právě předkládá Kongresu.

Předběžné zprávy říkají, že by agentura v příštích pěti letech měla dostat o šest miliard dolarů navíc oproti současnému stavu. To je sice dobrá zpráva, zdaleka to však nestačí pro vývoj technických prostředků pro vesmírné cesty s lidskou posádkou.

Část těchto peněz proto NASA použije k tomu, aby motivovala soukromé firmy k vývoji nové generace nosných raket, které by přepravovaly lidi na oběžnou dráhu. Kromě toho by agentura také měla nastavit standardy rodícího se trhu a dohlížet na ně, zvláště pokud jde o bezpečnost  budoucích posádek.

Díky zvýšené finanční podpoře by agentura také měla prodloužit provoz Mezinárodní vesmírné stanice nejméně o dalších pět let. ISS měla původně skončit v roce 2015, nyní se očekává její provoz nejméně do roku 2020.  

Pokud se tyto změny potvrdí, vycházejí v podstatě z myšlenek předložených speciálním panelem odborníků, který  v loňském roce Obama vytvořil, aby přezkoumal možnosti letů člověka do vesmíru v režii USA. Tzv. Augustinova komise se před časem vyslovila ve prospěch větší role komerčního sektoru v národním vesmírného programu. Podle členů panelu by takový přístup mohl snížit náklady, a dokonce i zrychlit přijímání nových technologií.

Bretton Alexander, prezident Federace komerčních vesmírných letů, řekl, že informace, které se začínají rýsovat o plánech Obamy v oblasti vesmírného výzkumu, jsou velmi povzbudivé a že případná účast komerčních subjektů na vysílání lidí do vesmíru pomůže vytvořit řadu nových pracovních míst.

Existují ale rovněž velké obavy, že by tyto změny mohly mít dopad na pracovní místa spojená se současnými programy NASA. Agentura nyní pracuje na vývoji dvou nových nosných raket - Ares-1 a Ares-5 - a nové vesmírné lodi s názvem Orion. Ty mají nahradit raketoplán, ale také dostat astronauty zpět na Měsíc do roku 2020.